Stanisław Soyka oraz zespół Sound’n’Grace – to gwiazdy tegorocznego Festiwalu Nowe Spojrzenie, który po raz ósmy odbywał się w Bydgoszczy.

 

Wydarzenie kulturalne o ogólnopolskim zasięgu zgromadziło do tej pory łącznie kilkadziesiąt tysięcy uczestników z całego kraju. W tym roku na scenie zaprezentowały się również takie formacje jak Hołd, Kapela.N oraz zwycięzca tegorocznej edycji przeglądu muzycznego – zespół Aniołąki. – To otwarcie się na drugiego człowieka w czasach, kiedy Kościół jest pojmowany jako zaścianek, średniowiecze, ciemnogród – powiedział pomysłodawca wydarzenia ks. Sławomir Bar CM.

 

Organizatorzy poprzez to muzyczne wydarzenie promują nowe spojrzenie na: Kościół, Bydgoszcz, ubogich oraz młodość. – Mamy dużo młodych ludzi, ponieważ staramy się tworzyć dla nich w tym miejscu przestrzeń. Ona z kolei pomaga im identyfikować się z Kościołem i ze sobą, a nade wszystko z Panem Bogiem. No i skonfrontować się z poglądami tego świata oraz z tymi, które daje Bóg – dodał ks. Sławomir Bar CM.

 

Festiwal, oprócz muzycznej uczty, oferuje również atrakcje dla całych rodzin i ludzi w każdym wieku. Na wszystkich zainteresowanych czekał piknik po Bydgoskim Marszu dla Życia i Rodziny. Poza tym dzięki możliwości wejścia na taras widokowy na kopule bazyliki, jak co roku, uczestnicy festiwalu mieli wyjątkową okazję podziwiać Bydgoszcz. – Uważam, że Festiwal Nowe Spojrzenie jest świetnym sposobem na pokazanie światu, czym żyjemy. Tego, że Kościół jest żywy, nie brakuje w nim młodych ludzi, w Bydgoszczy żyje się coraz lepiej, ale są w niej też ludzie biedni, którzy pozostają ludźmi i warto ich zauważać – powiedział Patryk Miziuła z zespołu Hołd.

 

Dodatkowo w klubie Altruist prelekcje wygłosili zaproszeni przez organizatorów goście – Robert Grochowski (odkrywca skarbu w bydgoskiej katedrze) oraz Siostry Szarytki z Chełmna.

Tekst: Marcin Jarzembowski/KAI
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print