Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy stało się centrum spotkania członków ruchu Wiara i Światło z prowincji Polski Północnej. Na Piaski przyjechali przedstawiciele trzynastu wspólnot z diecezji bydgoskiej, pelplińskiej oraz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i gdańskiej.

Wspólnoty Wiara i Światło są chrześcijańskim ruchem międzynarodowym, w których znajdują swoje miejsce osoby z niepełnosprawnością, ich rodzice, przyjaciele i kapelani. Powstały po pierwszej pielgrzymce osób niepełnosprawnych do Lourdes, którą zorganizował Jean Vanier na Wielkanoc w 1971 roku. Miały pomóc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom w znalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie oraz w Kościele.

Dziś ruch Wiara i Światło obejmuje wiele krajów świata, które są podzielone na prowincje. W kraju działają cztery prowincje: Polska Północna, Południowa, Centralno-Wschodnia oraz Zachodnia. Prowincja Polska Północna liczy w sumie 16 wspólnot. – Tym razem spotkaliśmy się z innymi wspólnotami, by bardziej zrozumieć słowa z Psalmu 87 – „W Tobie są wszystkie me źródła”.  Wsłuchiwaliśmy się w słowo Boże, treści głoszone na konferencji i kazaniach. Sięgaliśmy do źródła, którym jest Jezus obecny w sakramentach, działający w Kościele przez kapłanów – powiedziała Joanna Walczak, koordynator wspólnot Wiara i Światło Prowincji Polska Północna.

Szczególnym momentem była adoracja Najświętszego Sakramentu, którą uczestnicy przeżyli w ciszy. – Wielką radością i darem była obecność kapelanów wspólnot. Myślę, że po to właśnie dane nam są wspólnoty Wiara i Światło, by razem z naszymi przyjaciółmi z upośledzeniem intelektualnym kroczyć do celu, którym jest zbawienie. To poprzez nich Bóg dokonuje cuda w naszych sercach – powiedziała Roma, mama dorosłego dziecka z niepełnosprawnością.

W programie znalazł się również czas na zwiedzanie Bydgoszczy, poznanie najpiękniejszych miejsc, w tym katedry z obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości. Zwieńczeniem wydarzenia była Eucharystia. Na bydgoskie Piaski dotarły osoby ze wspólnot Piastowskie Pucie i Barka z Bydgoszczy oraz Więcborskie Rykotki z Więcborka. – Najpiękniejszym doświadczeniem ze spotkania Polski Północnej w Bydgoszczy było poczucie, że Wiara i Światło żyje. Jest wciąż potrzebna osobom, które od wielu lat są w niej zakorzenione, ale także tym „nowym”, które spotykają się we wspólnotach od niedawna – podsumowała wicekoordynator międzynarodowa dla polskich prowincji ruchu Wiara i Światło Urszula Czyrnecka.

Szersza relacja wkrótce w Przewodniku Katolickim.

Oprac. MJ

print