„Aniołowie nie mają skrzydeł, aby latać. Jest to rodzaj symboliki wznoszenia się do Boga” – mówił ks. Sławomir Bar CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, który dokonał poświęcenia kaplicy św. Rafała Archanioła w ośrodku dla niewidomych w Bydgoszczy.

Święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała stało się okazją do refleksji o tym, kim są aniołowie, oraz jak są przedstawieni w Starym i Nowym Testamencie. W kazaniu nie mogło zabraknąć wspomnienia patrona starej i nowej kaplicy – św. Rafała Archanioła, którego imię oznacza „Bóg uzdrawia”. 

KAZANIE

 

Pierwsza kaplica, której od początku patronował św. Rafał Archanioł, została powołana dekretem kard. Józefa Glempa z 27 marca 1991 roku, zaś poświęcona 11 kwietnia 1991 roku. Znajdowała się ona w Ośrodku Rehabilitacji i Szkolenia Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy. Pod koniec czerwca 2018 roku Zarząd Główny PZN podjął intencyjną uchwałę o sprzedaży części nieruchomości przy Powstańców Wielkopolskich 33.

Decyzja była podyktowana troską o modernizację pozostałej części nieruchomości. Jednak nowa koncepcja nie zagrażała funkcjonowaniu diecezjalnego duszpasterstwa i kaplicy. – Od tego momentu rozpoczęły się poszukiwania odpowiedniego pomieszczenia na nową lokalizację, by przenieść tam kaplicę, ale – jak się okazało – w żadnym z nich nie byłoby miejsca na płaskorzeźbę św. Rafała Archanioła, patrona ośrodka i duszpasterstwa niewidomych naszej diecezji. W końcu zapadła decyzja o adaptacji łącznika między windą w hotelu a sprzedaną częścią dydaktyczną obiektu – powiedział ks. Piotr Buczkowski.

Podjęto kolejną decyzję o wybudowaniu nowej kaplicy. Prace rozpoczęto w 2018 roku i zakończono na początku 2019. Do nowego miejsca kultu powróciła płaskorzeźba wykonana przez artystę rzeźbiarza Aleksandra Dętkosia. Przedstawia ona ociemniałego Tobiasza, któremu towarzyszy postać Rafała Archanioła, osłaniającego swoimi skrzydłami przed grożącym niebezpieczeństwem.

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rafała Archanioła zgromadziły ludzi z dysfunkcją wzroku, ich rodziny, przewodników z wielu miejsc województwa kujawsko-pomorskiego. Były zarazem początkiem obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski, który przypada 15 października.

Oprawę liturgiczną zapewniła m.in. Orkiestra Muzyków Bydgoskich „Emband” pod dyrekcją Ewy Makuli.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print