„W czasach kryzysu męstwa istotna jest silna formacja, bo to właśnie dzięki odkrywaniu wiary w mężczyźnie zrodzić może się siła, dzięki której przeniesie on przysłowiowe góry” – powiedział Szymon Róg, uczestnik rekolekcji dla mężczyzn, które zorganizowano w Bydgoszczy.

Spotkania pod hasłem „Poszukiwacze zaginionej wiary” poprowadził ks. Krzysztof Ławrukajtis, założyciel Bractwa św. Pawła oraz koordynator ds. nowej ewangelizacji w diecezji gdańskiej. – Od wielu lat coraz częściej mówi się o wielopłaszczyznowym kryzysie męskości, m.in. na polu rodziny, tożsamości i wiary. Dlatego chcemy obudzić męskie serca do wypełnienia powołania. Jak można to zrobić? Przede wszystkim poprzez relację z Bogiem – powiedział ks. Krzysztof Ławrukajtis.

Centrum każdego ze spotkań stanowiła Msza św., a jej dopełnieniem były konferencje. – Rekolekcje „Poszukiwacze zaginionej wiary”, Msze św. dla mężczyzn, które odprawiam w każdy ostatni wtorek miesiąca, spotkania wspólnoty Lew Judy przy naszym jezuickim kościele, to przestrzenie, gdzie mogą spotkać się wierzący mężczyźni – powiedział o. Jacek Olczyk SJ. – „Musicie być mocniejsi niż warunki, w których przyszło Wam żyć” – tego uczył nas św. Jan Paweł II. Rekolekcje są z pewnością okazją do przekuwania tej myśli w czyn, do umocnienia wiary i męstwa – podsumował uczestnik Szymon Róg.

Zwieńczeniem rekolekcji, które odbywały się w kościele św. Andrzeja Boboli, była męska wyprawa śladami ostatniej drogi bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Chętni pokonali pieszo dystans 35 kilometrów z bydgoskiego Starego Fordonu do Górska.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski