Ok. 20. księży, którzy jako klerycy, w latach 1966-1969, odbywali służbę wojskową, przybyło z modlitwą na Jasną Górę w sobotę, 19 października. W tym roku mija 50. lat od ich wyjścia z wojska.

Jednym z wojskowych kleryków był bp Jan Tyrawa, dziś ordynariusz bydgoski. „50 lat temu, ok. 27 listopada 1969 r. spotkaliśmy się tu wszyscy po 725 dniach służby w wojsku, w Szczecinie na Podjuchach, bo to była nasza jednostka, w której stacjonowaliśmy, ale w tym czasie wozili nas po całej Polsce na różne akcje” – wspomina bp Tyrawa.

„To była specjalna jednostka – wyjaśnia ks. biskup – W tamtych czasach w Polsce były trzy takie jednostki, to był Szczecin Podjuchy, to był Brzeg koło Wrocławia i Bartoszyce, gdzie był ks. Jerzy Popiełuszko. Myśmy byli izolowani od reszty wojska, chociaż mieszkaliśmy w tych samych budynkach, koszarach. Specyficzne było to, że myśmy mieli nadzwyczaj dużą ilość godzin tzw. szkolenia politycznego. Zapraszali różnych ludzi, którzy mieli nas ‘uświadamiać’. Poszliśmy do wojska w 1967 r., a 1968 r. były tzw. wypadki marcowe, interwencja wojsk w Czechosłowacji, kwestia encykliki Humanae Vitae Pawła VI, także były to czasy bardzo gorące i było o czym mówić, i to był dla nich pretekst, żeby swoje myśli przedkładać. Ale muszę powiedzieć szczerze, że myśmy się nie dawali, chociaż nasze obycie teologiczne było słabe, bo byliśmy po pierwszym roku seminarium”.

„Spotykamy się w takim gronie nie po raz pierwszy, bo postanowiliśmy, że w miarę możliwości będziemy się spotykać co dwa lata – dodaje bp Tyrawa – Każda diecezja miała po kolei takie spotkanie zorganizować u siebie np. w domu rekolekcyjnym. Natomiast w Częstochowie na Jasnej Górze spotykamy się po raz drugi. 50 lat to jest właściwie całe życie, które upływa na jakiejś aktywności, na odpowiedzialności, na pracy i jesteśmy świadomi, że to się kończy, trzeba będzie jakoś podsumować, podziękować Panu Bogu za te 50 lat, bo to jest jednocześnie nasze kapłańskie życie. Wyszliśmy w 1969 roku z wojska i prawie wszyscy byli święceni w 1973 roku, także to jest 46 lat kapłaństwa. To jest właściwie zmierzch i to są te intencje, które nas tu sprowadziły”.

„Dziś wspominamy te chwile radosne w wojsku, nie mówimy o chwilach bolesnych i negatywnych – podkreślił ks. Stanisław Urbański, profesor nauk Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Dzisiaj jest dzień radości i dziękczynienia Matce Bożej za tamte lata kleryckie w wojsku. Dziękujemy za tamte lata i za 50 lat od służby wojskowej, cały ten okres kleryckiego i kapłańskiego życia”.

Kapłani zgromadzili się na wspólnej Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Tyrawa.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es