„Zależy mi, by odnawiać bydgoskie nagrobki oraz żeby pamięć o znanych bydgoszczanach nie zanikła” – powiedział jeden z uczestników zbiórki, Maksymilian Naporski. Już po raz 22. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy zorganizowana została kwesta na rzecz ratowania najstarszych cmentarzy.

Na ulicach miasta, w Filharmonii Pomorskiej oraz na kilku nekropoliach odbywa się zbiórka datków, które rokrocznie przeznaczane są na renowację niszczejących grobowców i pomników. W kwestę angażują się dziennikarze, radni, społecznicy oraz wolontariusze ze szkolnych kół Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. – Warto odwoływać się do przeszłości, bo to ona kształtuje naszą tożsamość – dodał Maksymilian Naporski ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy.

Cmentarz Starofarny jest najstarszą zachowaną bydgoską nekropolią. To miejsce pamięci o wielu znamienitych obywatelach grodu nad Brdą – znajduje się tu grób Teofila Magdzińskiego (prawnika i posła, uczestnika powstania z 1863 roku), Emila Warmińskiego (lekarza i działacza narodowego) czy też Wandy Rolbieskiej (dyrektor Żeńskiego Katolickiego Gimnazjum Humanistycznego) i Władysława Paciorkiewicza (konstruktora pierwszej polskiej maszyny do pisania). Na Starofarnym spoczywają także żołnierze wojny francusko-pruskiej (1870-1871). Bydgoska nekropolia w okresie zaborów była nie tylko miejscem pochówków, ale też manifestacji patriotycznych – zwłaszcza podczas uroczystości pogrzebowych znanych bydgoszczan – społeczników, działaczy, ludzi oddanych miastu i Polsce.

Tekst i zdjęcie: KJ/KAI

print