„Dzisiejsze młode pokolenie jest bardziej kształtowane przez memy niż przez mamy” – powiedział ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina. W Bydgoszczy zakończyło się trzydniowe I Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej „Razem ku przyszłości”.

W Domu Jubileuszowym Jana Pawła II zorganizowano panele: konferencyjny, warsztatowy i debatowy. – Główną ideą forum było zaproszenie do otwartej dyskusji na tematy ważne dla młodych ludzi na podstawie adhortacji apostolskiej Franciszka „Christus vivit”. Przyświecał nam zasadniczy cel – zrobić forum nie „dla” młodych ale „z” młodymi, uważnie słuchając ich uwag i marzeń związanych ze wspólnym byciem w Kościele – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

Gośćmi panelu konferencyjnego byli: ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik oraz Kevin Kołodziej. – Młodość jest okresem budowania swojej tożsamości i widać wyraźnie, że współczesna młodzież ma z tym większe problemy. Przestaje nas dziwić widok nawet czterdziestolatków, którzy nadal nie mają pomysłu na życie – powiedział ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina.

Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie podjął temat: „Co słychać u młodzieży? Spojrzenie okiem duszpasterza socjologa”. – Odejście od Kościoła nie jest tym samym, co odejście od Boga – zauważył profesor, podkreślając, że Kościół w kilku miejscach zawiódł. – Kościołowi zdarza się odpowiadać na pytania, których nikt nie zadaje i to może zniechęcić nastolatka. Ale nie oznacza to, że przestaje on szukać Boga – powiedział.

Temat odrzucenia rówieśniczego wśród młodzieży ze względu na wyznawaną wiarę i wartości w świetle przeprowadzonych badań zaprezentował ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik. – Badania prowadzono we wrześniu oraz październiku tego roku w środowisku młodzieży z wybranych bydgoskich szkół ponadpodstawowych. Uczniowie otrzymali ankietę, w której odpowiadali na pytania otwarte i wyboru. Aż 44,85% badanej młodzieży, czyli prawie połowa, doświadczyła odrzucenia rówieśniczego, a 13,65% z całości badanej młodzieży doświadczyło odrzucenia rówieśniczego z powodu wyznawanej wiary i wartości. To z kolei stanowi 30,43% z grupy osób, które doświadczyły odrzucenia – powiedział.

Dyrektor Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej, Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy wśród kwestii związanych z praktyką wiary, wywołujących reakcję odrzucenia przez rówieśników, wymienił kolejno: czystość przedmałżeńską i małżeństwo katolickie, obronę wiary i Kościoła, udział w niedzielnej Mszy św., modlitwę, czytanie i cytowanie Pisma Świętego, wspieranie materialne Kościoła, przynależność do wspólnot kościelnych, udział w lekcjach religii, korzystanie ze Spowiedzi świętej.

Panel konferencyjny zamknęło świadectwo Kevina Kołodzieja, który jest na co dzień uczniem Technikum Ekonomiczno-Administracyjnego w Bydgoszczy. – Dzisiejsi wyznawcy Chrystusa nie mają łatwo, wszyscy musimy być wystawieni na ból, na pogardę, hejt i obelgi. Nie bójmy się, Pan Bóg jest z nami każdego dnia, przyjmujmy sakramenty. Moim przewrotem religijnym było bierzmowanie, w moim życiu zmieniło się wszystko, poczynając od sytuacji w domu, na relacjach ze znajomymi kończąc – mówił.

Podczas I Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej najważniejszy był panel warsztatowy. Jego uczestnicy mogli wcześniej wybrać jedną z dziesięciu sekcji. – Nasze zaproszenie było skierowane nie tylko do młodzieży, ale też dorosłych, którzy z młodymi mają bezpośredni kontakt – czyli nauczycieli, rodziców, wychowawców. Dzięki zróżnicowanym grupom wiekowym, zwłaszcza warsztaty i debata były ciekawym doświadczeniem, spojrzeniem z różnych perspektyw – powiedziała prowadząca panel dr Elżbieta Okońska z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Doktor Elżbieta Okońska zwróciła uwagę na to, że młody człowiek stawia wiele pytań. Wśród nich są te, dotyczące celu życia, jak i te związane z jego miejscem w Kościele.

Wśród tematów panelu warsztatowego znalazły się m.in. zagadnienia takie jak: „Dylematy sumienia młodego człowieka”, „Cielesność, płciowość, seksualność młodzieży”, „Małżeństwo i rodzina dziś”, „Współczesne uzależnienia młodzieży”, „Odpowiedzialność w codziennym życiu”. – Poprzez nasze forum chcieliśmy zachęcić młode osoby do szczerego wyznania swojej opinii nie tylko w kwestiach wiary, ale i funkcjonowania Kościoła. Niezwykłość tego wydarzenia polegała przede wszystkim na miłości – do Boga, drugiego człowieka, a przede wszystkim do siebie, która to miłość według mnie jest najtrudniejsza, zwłaszcza w obecnych czasach – powiedziała Marta Okońska z Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej.

Podczas forum zorganizowano panel dyskusyjny, w czasie którego padło wiele wniosków. – Wierzę w to, że staną się one dla wszystkich punktem wyjścia do dalszej pracy z młodymi. Forum nie mogłoby się także odbyć bez spotkania z Bogiem w modlitwie, w którą młodzież mocno zaangażowała się poprzez nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu oraz wielbienie Go w koncercie „Wyrwanych z niewoli”. Zwieńczeniem było tak bardzo potrzebne młodym niezatrzymywanie się na teraźniejszości, ale spojrzenie w przyszłość, rozeznanie i podjęcie życiowego powołania. Stąd nie mogło zabraknąć wychowawców, alumnów bydgoskiego seminarium, którzy wraz z rodzicami dzielili się świadectwami życiowej drogi. Kolejnym punktem spojrzenia w przyszłość były wybory kandydatów drugiej kadencji Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej – podkreślił diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

Pozdrowienia młodym przekazali Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP bp Marek Solarczyk oraz Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji (przy Komisji Duszpasterstwa) abp Grzegorz Ryś. Również 11 listopada uczestnikom forum wiadomość z Watykanu przesłał ks. dr hab. kanonik Mariusz Kuciński. „Papież udziela błogosławieństwa organizatorom i całej młodzieży. Prosi jedynie, byście pomodlili się w Jego intencji”, co uczynili uczestnicy. – Dzisiaj przeżywamy pewną sprzeczność między teorią (przez którą rozumiemy także naukę, naukę wiary) a praktyką. Twierdzimy, że teoria jest mało ważna. Uważamy, że powinniśmy zwracać uwagę na praktykę, urzeczywistnianie tego, co chcielibyśmy zrealizować. Otóż nie ma sprzeczności między teorią a praktyką, wręcz odwrotnie, jest ścisłość. Nie zauważamy, że za każdego rodzaju praktyką stoi właśnie teoria. Dzisiaj to właśnie często praktyka – która twierdzi, że jeżeli coś się udało osiągnąć, to znaczy, że to było dobre, niezależnie od tego, czy do tego celu szliśmy uczciwie, czy po trupach – eliminuje moralność, smak, miłość, troskę o wspólnotę. Powoduje, że życie młodego człowieka przybiera zmasowaną formę buntu, nawet nie wiadomo przeciwko komu i czemu – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Głównymi organizatorami I Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej „Razem ku przyszłości” byli: Młodzieżowa Rada Programowa Diecezji Bydgoskiej, Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy oraz Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print