„Zapraszamy nie tylko do delektowania się pierogami i bogatym menu, ale także do zapoznania się z prezentowaną przez nas kulturą” – powiedział dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.

Wystawa polskich pocztówek patriotycznych z lat 1940-45 z kolekcji Wojciecha Banacha zainaugurowała cykl prezentacji i spotkań kulturalnych w Pierogarni pod Aniołami w Bydgoszczy. – Rozpoczynamy od prezentacji pt. „Kto Ty jesteś?”, kładąc nacisk na ideę patriotyzmu i szeroko rozumianych wartości narodowych – powiedział odpowiedzialny za prowadzenie pierogarni Maciej Stefaniak.

Jak tłumaczy sam Wojciech Banach, ilustrowane karty, których geneza sięga lat siedemdziesiątych XIX wieku, od początku miały w swej tematyce bardzo uniwersalistyczny charakter. Popularność i ogólnoświatowy zasięg sprawiły, że wykorzystywano je do przekazywania informacji tekstowych, jak również ikonograficznych (tu dużą rolę odegrali wydawcy i projektanci). Pocztówki polskie to były głównie karty o tematyce patriotycznej, narodowej, historycznej i religijnej.

Wystawa stała się także bezpośrednim odniesieniem do książki poetyckiej Wojciecha Banach „Plac Piastowski i inne wiersze”. Pierwsza prezentacja pocztówek miała miejsce w bydgoskiej Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego, który zauważył, że na początku XX wieku w naszej ojczyźnie ważnym przekazem treści narodowo-patriotycznych i religijnych stały się pocztówki.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 
print