Mija właśnie 101 lat od wybuchu Powstania Wielkopolskiego – jedynego udanego zrywu niepodległościowego Polaków, który mocno wpłynął również na historię okolic Bydgoszczy i samego miasta nad Brdą.

27 grudnia 2019 roku lokalnych bojowników o niepodległość wspomniano podczas modlitwy w bydgoskim kościele garnizonowym. Na Mszę św. przybyli m.in. samorządowcy, weterani, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Ks. płk dr Mariusz Śliwiński podkreślił znaczenie pamięci o bohaterach trudnej polskiej historii oraz nakreślił interesującą analogię pomiędzy uczestnikami walk z lat 1918 – 1919 a najmłodszym z Apostołów – św. Janem Ewangelistą. – Dzisiejsza Ewangelia jest właśnie o nim; Jan był młody, najbardziej odważny, pierwszy dobiegł do grobu Chrystusa i odkrył Zmartwychwstanie. Wyjątkowa była też jego miłość do Jezusa! W naszej historii miłość do Boga i miłość do ojczyzny częstokroć zbiegały się w jedno… Odwaga Jana znalazła odbicie w odwadze i młodości Powstańców… – zaznaczył celebrans.

Tekst i zdjęcia: Adam Gajewski  

print