We Wrocławiu trwa 42. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé. Swój udział zapowiedziało ponad 20 tysięcy młodych ludzi z prawie 70 krajów.

Wspólnota z Taizé powstała w 1940 r. z inicjatywy szwajcarskiego ewangelika reformowanego Rogera Schutza. Założył on klasztor, chcąc w ten sposób zgromadzić podobnie jak on myślących protestantów różnych wyznań, którzy działaliby na rzecz jedności Kościoła. Z czasem do Taizé zaczęli przybywać również katolicy, a także prawosławni. Dzisiaj wspólnota  ma charakter prawdziwie ekumeniczny. Na jej czele stoi od sierpnia 2005, po tragicznej śmierci założyciela, brat Alois.

Od 1978 bracia z Taizé organizują co roku na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Czterokrotnie Europejskie Spotkania Młodych odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96, raz w Warszawie (1999/2000) i raz w Poznaniu (2009).

W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele diecezji bydgoskiej. Relacje są zamieszczane na profilu portalu społecznościowego TUTAJ.

Oprac. MJ
Zdjęcia: ks. Piotr Wachowski

print