Msza Święta w kaplicy św. Rafała Archanioła oraz wspólne śpiewanie animowane przez harcerki, wypełniło program kolędy, zorganizowanej w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy.

Kolędowanie różni się od tego, które odbywa się każdego roku w mieszkaniach na terenie wspólnot parafialnych. W spotkanie o charakterze duchowym i integracyjnym angażują się członkowie duszpasterstwa niewidomych diecezji bydgoskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. – Dzisiejsze spotkanie jest przede wszystkim okazją do tego, by nawiązać do chrztu pańskiego i zarazem do tego sakramentu, który przyjął każdy z nas – powiedział diecezjalny duszpasterz niewidomych ks. Piotr Buczkowski.

KAZANIE

 

Po Mszy św. przyszedł czas na wspólną integrację środowiska osób niewidomych i ich rodzin. – Pragniemy pokazać, jak można łączyć nasze piękne polskie kolędy ze zwyczajami kolędowania, czyli wędrowania od jednych do drugich i przekazywania Dobrej Nowiny – powiedziała harcmistrz Helena Skonieczka, odpowiedzialna za stronę artystyczną kolędowania. To właśnie obecność harcerzy sprawiła, że tegoroczne spotkanie różniło się od poprzednich. – Jan Paweł II podczas spotkania z rodakami w Watykanie w 1996 roku powiedział: „Kolędy nie tylko należą do naszej historii, lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską (…). Rozmyślajmy nad tym, co one mówią, nad całą ich treścią, by w nich odnajdywać prawdę o miłości Boga, który dla nas stał się Człowiekiem”. I właśnie ta myśl towarzyszyła nam w czasie tego spotkania – dodała.

Harcmistrz Helena Skonieczka podkreśliła, że zaangażowanie we wspólne kolędowanie stało się jednym z darów harcerskich na stulecie urodzin św. Jana Pawła II. – To projekt, który zaprasza do współpracy wszystkich, chcących zbudować razem duchowy pomnik Jana Pawła II. Instruktorski Krąg Seniorek „Wędrowniczki po Zachodnim Stoku” im. Olgi i Andrzeja Małkowskich, który działa przy Hufcu ZHP Bydgoszcz-Miasto, postanowił również aktywnie włączyć się w ten projekt, podejmując kilka ciekawych inicjatyw, m.in. o charakterze artystycznym. Wszystkie duchowe dary zostaną spisane w księdze, która uroczyście zostanie złożona w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie w dniu jego setnych urodzin – podkreśliła hm. Helena Skonieczka. Miniony rok dla instruktorskiego kręgu był wyjątkowy z powodu wielu innych wydarzeń, w tym 20-lecia istnienia.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print