W czwartek, 16 kwietnia, zmarł ks. kan. Tadeusz Gawroński, pierwszy i długoletni proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Inowrocławiu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 kwietnia w powyższej parafii. Kapłani proszeni są o odprawienie Mszy św. za zmarłego współbrata w swoich wspólnotach parafialnych.

Śp. ks. kan. Tadeusz Gawroński urodził się 15 lutego 1930 roku w Panigrodzu. Po ukończeniu w 1948 roku Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1954 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk bp. Władysława Szyszyńskiego z Białegostoku (Prymas Stefan Wyszyński był wówczas internowany). Posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy (1954-1958). Następnie był wikariuszem w parafich: św. Józefa w Bydgoszczy (1958-1962) oraz św. Józefa w Inowrocławiu (1962-1965). W 1965 roku powierzono mu opiekę nad nowopowstałym ośrodkiem duszpasterskim pw. Świętego Krzyża w Inowrocławiu, który po sześciu latach starań, w 1971 roku, otrzymał oficjalnie status parafii. Śp. ks. proboszcz Tadeusz Gawroński pełnił tam służbę Bożą przez 40 lat, do 2005 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. W międzyczasie pełnił również funkcję wicedziekana dekanatu inowrocławskiego II. W 1994 roku otrzymał godność kanonika honorowego Kapituły przy Bazylice Kolegiackiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy. Ostatnie lata spędził w Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

Msza św. przy trumnie zmarłego kapłana celebrowana będzie w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów 18 kwietnia o godzinie 11.00 (z udziałem wyłącznie domowników).

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka sprawowana będzie 20 kwietnia o godzinie 11.00 w kościele pw. Świętego Krzyża w Inowrocławiu. Następnie pogrzeb na cmentarzu parafialnym św. Mikołaja przy ul. Marulewskiej. Kapłani proszeni są o odprawienie Mszy św. za zmarłego współbrata w swoich wspólnotach parafialnych.

Śp. ks. kan. Tadeusza Gawrońskiego polecamy Bożemu Miłosierdziu.

Fot. par. pw. Świętego Krzyża Inowrocław
źródło: www.archidiecezja.pl