W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej otwarto w 2019 roku Izbę Pamięci Męczenników.

Inicjatorzy przedsięwzięcia chcieli zebrać ślady związane z męczennikami, kapłanami pracującymi na parafiach w czasie wojny, osobami świeckimi, które przeszły przez obóz koncentracyjny bądź były dotknięte gehenną wojny. – Chodzi o zachowanie pewnej tożsamości. Po to, byśmy – czerpiąc z historii – umieli budować przyszłość – mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa. 

Pomysł powstania izby zbiegł się z 20. rocznicą pobytu św. Jana Pawła II w Bydgoszczy, który wypowiedział wówczas na lotnisku słowa: „W ciągu ostatnich dziesięcioleci Bydgoszcz została naznaczona szczególnym znamieniem «prześladowania dla sprawiedliwości»”. – Jan Paweł II mówił, że trzeba zebrać i opracować wszelkie ślady związane z męczeństwem ziemi bydgoskiej. I rzeczywiście odpowiedzią na ten apel jest izba pamięci w naszym seminarium – powiedział ojciec duchowny ks. dr Paweł Hoppe.

Impulsem do powstania izby była w 2018 roku uroczystość przekazania cennych dokumentów obozowych bł. ks. Franciszka Dachtery. Ofiarowany wówczas przez rodzinę zbiór podzielono na dwie grupy – kartki pocztowe (25 szt.) oraz listy (48 szt.), które pochodziły z obozu jenieckiego Rotenburg, obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie i obozu KL Dachau. – W naszych zbiorach zgromadziliśmy również listy biskupa Michała Kozala z czasów, kiedy był administratorem parafii w Krostkowie, prefektem w Bydgoszczy czy rektorem seminarium w Gnieźnie. Mamy dokumenty związane z bł. alumnem Bronisławem Kostkowskim – dodał ks. dr Paweł Hoppe. 

Według ojca duchownego seminarium, a zarazem wykładowcy historii Kościoła, izba jest pewnym początkiem pielęgnowania i dbania o ślady, których nie można zapomnieć. – Każda z tych pamiątek jest wyjątkowa. Spoglądając na nie, uświadamiamy sobie, że ci ludzie mieli marzenia, plany na przyszłość i nagle czas drugiej wojny światowej wszystko im to odebrał – powiedział ks. dr Paweł Hoppe.

Izbę Pamięci Męczenników będzie można ponownie odwiedzać po zakończeniu czasu epidemii.

MJ

print