„Wychodząc naprzeciw sytuacji, która dotyka każdego z nas (…), powołuję Wincentyńską Tarczę Antykryzysową” – napisał do parafian, przyjaciół oraz sympatyków bydgoskiej bazyliki św. Wincentego a Paulo jej proboszcz ks. Sławomir Bar CM.

Miejsce, którego gospodarzami są Księża Misjonarze, od początku wybuchu epidemii jeszcze bardziej zintensyfikowało swoje działania na rzecz samotnych, potrzebujących i ubogich. – Dla siebie i dla wszystkich tych, których Pan postawi na naszej drodze, jesteśmy świadkami Chrystusa. Stąd najważniejszym prawem, którym się kierujemy, jest zawsze Przykazanie Miłości Boga i bliźniego. Wspieramy wszystkie dobre inicjatywy i ludzi dobrej woli, którzy kierują się tym przykazaniem – podkreśla proboszcz.

Jak dodał ks. Sławomir Bar CM, braterska pomoc ma być kierowana zwłaszcza do „małych, rodzinnych firm, sklepów, zakładów usługowych oraz wszystkich ludzi, którzy stracili pracę”. – Nasze wsparcie polega m.in. na uruchomieniu tablicy ogłoszeń z tyłu bazyliki dla dających pracę i jej poszukujących, udostępnieniu portali parafialnych, gdzie można zamieszczać ogłoszenia; stworzeniu specjalnych miejsc na reklamy i wizytówki firm i osób mogących udzielić pomocy, udostępnieniu prasy parafialnej, gdzie można również zamieszczać ogłoszenia dot. pracy lub wzajemnej pomocy, lokalnych sklepików, zakładów usługowych czy rehabilitantów i opiekunów osób chorych i starszych – wymienia ks. Bar CM.

W ramach tarczy zaplanowano również doradztwo rozwoju osobistego i wsparcia indywidualnego im. św. Józefa (tzw. coaching). Księża Misjonarze proponują również: pomoc duchową (codzienny dyżur kapłanów z parafii, spowiedź przed każdą Mszą św), pomoc prawną (piątek o godz. 18.00 w biurze parafialnym, po telefonicznym umówieniu się), pomoc żywnościową (wydawanie posiłków od poniedziałku do piątku od godz. 16.00, a w soboty od godz. 13.00).

Szczególnym patronem działań stał się także św. Jan Paweł II. Dlatego gospodarze zapraszają na nabożeństwo za jego wstawiennictwem w każdy piątek o godz. 17.30.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 52 322 53 52 lub pisząc na haslobazylikapomaga@gmail.com

Tekst i zdjęcie: MJ