„Nie wstydźmy się chrześcijaństwa. Mimo że jest szalenie trudne” – mówił biskup Jan Tyrawa. Krajenka uczciła 600. rocznicę nadania praw miejskich oraz erygowania parafii św. Anny.

W polowej Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele władz, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. – Gromadzi nas święto patronalne, kiedy wspominamy św. Annę, jak i szczególny jubileusz 600-lecia istnienia parafii. Wraz z nim wiąże się 600-lecie istnienia miasta. Jest to szczególny znak tego, w jaki sposób obydwie te wspólnoty łączą się w każdym z nas, służąc jednemu człowiekowi, który jest obywatelem miasta, ale jednocześnie osobą wierzącą – mówił bp Jan Tyrawa.

Z opracowania Jana Maciejewskiego dowiadujemy się, że pierwsza wzmianka źródłowa o Krajence pochodzi z 1286 roku. Prawa miejskie otrzymała w czerwcu 1420 roku z rąk króla Władysława Jagiełły. W 1772 roku Krajenka znalazła się w zaborze pruskim. Ostoją polskości w czasach zaboru było Polsko-Katolickie Towarzystwo Robotników Polskich założone przez Wacława Frankowskiego, a od 1931 roku miejscowa szkoła polska. Po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy czynili starania w Międzynarodowej Komisji Granicznej, by miasteczko wróciło do macierzy. W granicach Polski Krajenka znalazła się dopiero po II wojnie światowej.

Najcenniejszym zabytkiem jest kościół św. Anny i św. Mikołaja (pochodzący z ok. 1774 r.), którego fundatorką była Anna Sułkowska. Świątynia została postawiona w ocalałej części dawnego zamku Danaborskich. Kościół jest jednonawowy, posiada aż cztery ołtarze, rokokową ambonę w kształcie dzioba okrętu, organy z 1886 roku wykonane przez Juliusza Witta z Gdańska oraz barokowy hełm na wieży. Z dawnych czasów zachował się fragment gotyckiego muru zamkowego, obwarowującego kościół od strony rzeki.

Parafia rzymskokatolicka, której patronuje św. Anna, została erygowana w 1420 roku. W XVI w. właściciele miasta opowiedzieli się po stronie reformacji. Ponowne erygowanie wspólnoty miało miejsce w 1693 roku. Do 1821 roku parafia znajdowała się w granicach archidiecezji gnieźnieńskiej, następnie diecezji chełmińskiej. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej znalazła się w Wolnej Prałaturze Pilskiej. Po drugiej wojnie światowej w administraturze gorzowskiej, a w latach 1972-2004 w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Od 25 marca 2004 roku weszła do diecezji bydgoskiej. – Historia tego miejsca – zarówno miasta, jak i parafii – jest przykładem budowania oraz podtrzymywania tożsamości, polskich korzeni, a także krzewienia chrześcijańskich wartości – podsumował proboszcz parafii ks. kanonik Grzegorz Fabiszak.

Wkrótce w parafii odbędzie się jeszcze jedno ważne wydarzenie. Nastąpi wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II. Papież jest honorowym obywatelem Krajenki od 2003 roku.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Anna Kowalik