Cztery przenośne respiratory od Caritas Polska – każdy o wartości ok. 40 tys. złotych – trafiły do 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Dary przekazano w ramach projektu „Wdzięczni Medykom”.

Jest on odpowiedzią na potrzeby zgłaszane do Caritas Polska przez szpitale i personel medyczny w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Zakłada interwencyjną zbiórkę pieniędzy na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią, w tym na zakup m.in. respiratorów oraz środków ochrony osobistej dla medyków. – Podczas całej akcji pod nazwą „Wdzięczni Medykom” Caritas zakupiła sto respiratorów. Cztery z nich trafiły właśnie do Bydgoszczy – powiedział sekretarz Caritas Polska Ireneusz Krause.

Zbiórka skierowana jest zarówno do darczyńców indywidualnych, jak i podmiotów instytucjonalnych i biznesu.– Przekazując te respiratory, wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim medykom w regionie i diecezji za ich wkład w troskę o zdrowie i ludzkie życie. Wybraliśmy ten szpital, ponieważ respiratory są przenośne, a wiemy, że w wyjątkowych sytuacjach wojsko może organizować szpitale polowe – zauważył dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. prałat Wojciech Przybyła. – Jako anestezjolog mogę powiedzieć, że jest to drogocenna pomoc. Myślę, że już nikomu nie musimy tłumaczyć, że w okresie pandemii respiratory są rzeczą bezcenną – podsumował płk dr n. med. Robert Włodarski, zastępca komendanta szpitala ds. medycznych 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print