„Wspominając jego życie, chcemy podziękować Bogu za przykład człowieka, który nigdy się nie starzeje” – powiedział o św. Wincentym a Paulo bp Antoni Długosz.

Biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył uroczystościom odpustowym w bydgoskiej parafii św. Wincentego a Paulo. – Cieszę się, że mogę z wami przeżyć imieniny wielkiego bohatera Kościoła. Patron parafii nie jest kwestią przypadku. Jest on wielkim zobowiązaniem dla wszystkich uczestniczących w tej uroczystości, a także mieszkańców wspólnoty – mówił na wstępie.

Podczas homilii biskup Długosz nawiązał do daty 8 grudnia 2015 roku, kiedy to papież Franciszek ogłosił przeżywanie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Towarzyszyło mu hasło: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz miłosierny jest”.

HOMILIA

 

24 kwietnia 1924 roku kard. Dalbor erygował parafię św. Wincentego a Paulo. 27 września 1925 roku bp Antoni Laubitz z Gniezna poświęcił i wmurował kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym.

Dziś wspólnotę prowadzoną przez Księży Misjonarzy tworzy wiele wspólnot, organizacji, ruchów, których działania są zauważalne na terenie Bydgoszczy. – Jak wspomniał ksiądz biskup, miłosierdzie jest czymś, co nas zobowiązuje. Święty Wincenty – nasz patron i założyciel – którego jesteśmy duchowymi synami, mówił zawsze: „Zwracajcie uwagę na ubogich i bezdomnych, oni są naszymi panami”. Trudne to słowa, ale tak jest, bo oni pomagają nam przybliżyć się do zbawienia – podsumował proboszcz ks. Sławomir Bar CM.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print