Obrazy utrwalone na kliszach ukazujące posługę kard. Stefana Wyszyńskiego na terenach dzisiejszej diecezji bydgoskiej, tworzą nową wystawę, która została przygotowana przez Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej oraz działającą w nim Izbę Pamięci Męczenników.

Cenne fotografie pokazują wielkiego pasterza w bydgoskich parafiach: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Świętych Polskich Braci Męczenników, Świętej Trójcy oraz św. Wincentego a Paulo i we wspólnocie św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią. – Zdjęcie wykonuje się, by uwiecznić sytuację, także upamiętnić ważne wydarzenie. Te, prezentowane na wystawie, odkrywają istotne momenty z życia bydgoskiego Kościoła, w których brał udział Prymas Polski – opowiada ojciec duchowny ks. dr Paweł Hoppe

Wydarzenia, o których mowa, to m.in. konsekracja bazyliki św. Wincentego a Paulo (22 maja 1980), Tydzień soborowy w Bydgoszczy (17-24 września 1967), koronacja obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości (29 maja 1966), spotkanie prymasa z duchowieństwem bydgoskim (18 maja 1978) oraz wizytacje parafialne. – Tłumy wiernych zebranych na spotkaniach z prymasem Wyszyńskim wiele mówią również o gorliwości religijnej i zaangażowaniu w życie Kościoła lokalnego ówczesnych mieszkańców – dodał ks. dr Paweł Hoppe.

Fotografie, które zawisły na korytarzach uczelni, będą w przyszłości prezentowane na terenie zainteresowanych parafii. Wystawa mogła powstać przy zaangażowaniu wielu osób, a także dzięki wymienionym wspólnotom parafialnym.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: WSDDB oraz Parafie