„Pół roku zajęło mi, bym napił się herbaty z tego samego kubka, z którego piją biedni. Dzisiaj dobrze mi wśród nich” – mówi proboszcz ks. Sławomir Bar CM. „Koc dla człowieka” i „Anioł prosi – czapkę dej”– to kolejne inicjatywy podjęte przy bydgoskiej bazylice. Potrzebne są koce, karimaty, śpiwory, czapki, skarpetki dla ubogich, podopiecznych Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

„Bezdomność jest nie tylko brakiem własnego kąta, ale w jeszcze większej mierze pozbawieniem oparcia w drugim człowieku, beznadziejnością i bezradnością” – czytamy na specjalnym facebookowym profilu „Bazylika pomaga”.

Osoby, które potrzebują pomocy w różnej formie, proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy. – Jeśli ktokolwiek zna takich ludzi, również proszony jest o kontakt – tłumaczy proboszcz ks. Sławomir Bar CM.

Kapłan razem z wolontariuszami (wśród których są członkowie Młodzieży Misjonarskiej) robią wszystko, by nikt nie został bez pomocy. „Noce są coraz chłodniejsze, a zimowa temperatura nie sprzyja aktualnie panującej sytuacji pandemicznej. Z góry dziękujemy za okazane serce i ofiary” – czytamy na profilu bazyliki. – Czuwam przy biednych, bezdomnych po to, by spotkać Chrystusa. A Adwent jest w końcu czasem większego zaangażowania w pracę z ubogimi – dodaje ks. Sławomir Bar CM w specjalnym nagraniu.

Każdego dnia przy bazylice od godz. 16.00 wydawane są posiłki dla potrzebujących. Można również skorzystać z pomocy medycznej, prawnej i terapeutycznej. – Przy naszej bazylice działa również ogrzewalnia dla tych najbardziej potrzebujących. Dziękuję z serca wszystkim, którzy walczą o najbiedniejszych – dodał powiedział ks. Sławomir Bar CM.

Do wsparcia dobroczynnych działań zachęca aktor Lech Dyblik, który zagrał role m.in. w filmach Kiler, Syberiada polska, Biegnij, chłopcze, biegnij, czy Wołyń.

Więcej o akcji „Bazylika pomaga” pod numerem 789 043 230 lub adresem HasloBazylikaPomaga@gmail.com

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: MJ
Zdjęcie: FB „Bazylika pomaga”