„Składamy sobie pełne mocy życzenia i prosimy Boga o ich spełnienie, aby – rodząc się w Betlejem – nie zostawił nas samych – mówił bp Jan Tyrawa” – mówił biskup Jan Tyrawa, który wziął udział w opłatku akademickim.

Spotkanie zorganizowano w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. – Piękno i bogactwo świątecznych tradycji pozwala nam zapomnieć o codziennym zabieganiu, o problemach i obowiązkach. To czas, kiedy bardziej niż kiedykolwiek nikną spory – mówiła rektor uczelni, prof. KPSW Helena Czakowska, dodając, że spotkania opłatkowe bydgoskich uczelni stały się tradycją, która buduje, ale także umacnia wspólnotę akademicką.

Zaproszenie na doroczne spotkanie skierowano do wszystkich uczelni miasta. – Do tej pory – zgodnie z wieloletnią tradycją – dla władz, pracowników naukowych i administracyjnych oraz studentów wspólna wigilia była szansą, by z okazji świąt Bożego Narodzenia, z opłatkiem w ręku, składać sobie życzenia. Tym razem musiało być nieco inaczej. Troska o zdrowie bliźniego – tak często wyrażana w składanych nawzajem serdecznościach – nie pozwoliła nam wszystkim fizycznie zgromadzić się w jednym miejscu – powiedział ks. Piotr Wachowski.

Pomocą okazała się platforma internetowa, dzięki której spotkanie było transmitowane w sieci. Z uczestnikami połączyli się m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej oraz duszpasterstwa akademickiego. – Dzięki temu przedłużyliśmy cenną tradycję, wierząc, że pragnienie spotkania jest większe aniżeli jakiekolwiek ograniczenia – dodał diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Piotr Wachowski.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz