„Jestem wdzięczna, będę czuła się bezpieczniej” – mówi Krystyna Małkowska. Do mieszkanki Nakła nad Notecią wraz z paczką świąteczną została dostarczona „Koperta życia Caritas”.

Jest to inicjatywa skierowana do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, a pośrednio także do ich opiekunów i ratowników medycznych, wzywanych w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia domownika.

Koperta pomoże medykom i zwiększy poczucie bezpieczeństwa seniorów. Podczas interwencji pogotowia kontakt z pacjentem może być utrudniony, a dzięki „Kopercie życia Caritas” załoga karetki będzie miała wgląd w przygotowane wcześniej, sprawdzone informacje, które mogą być potrzebne podczas udzielania pomocy choremu. – Chodzi między innymi o grupę krwi, przebyte choroby, uczulenia, zażywane leki oraz o kontakt do bliskiej osoby, którą należy powiadomić w nagłych sytuacjach – tłumaczy ks. prałat Wojciech Przybyła.

„Koperty życia Caritas” umieszczane są w wewnętrznych drzwiach lodówki – miejscu łatwo dostępnym dla ratowników. Trafiają one do zainteresowanych dzięki wolontariuszom, którzy pomagają seniorom wypełnić potrzebne dane o zdrowiu i lekach. – To jest koperta dla was – na wypadek zagrożenia życia. Chciałabym podarować ją waszej rodzinie, by czuła się bezpieczna – powiedziała Katarzyna Dobosz.

Opiekun Szkolnego Koła Caritas w SP nr 2 w Nakle nad Notecią, której patronuje Prymas Tysiąclecia, zapukała do swoich podopiecznych, ofiarowując im również w imieniu Caritas paczki na święta. – Dziękuję za pomoc i przekazane dary. Syn mieszka w Ślesinie, siostra nie chodzi, jest chora od sześciu lat, więc inicjatywa w postaci takiej koperty jest bardzo dobra – powiedziała Barbara Ptaszyńska. – W czasie pandemii nie jesteśmy wolni od dodatkowych lęków, ale zawsze towarzyszy nam jeden cel – realizacja przykazania miłości. W tym wypadku żaden wirus nie może nas zamknąć przed solidarnością i odpowiedzialnością za tych, którzy źle się mają – dodaje Katarzyna Dobosz.

Wspomniane osoby otrzymują również wizytówkę do portfela z podstawowymi informacjami na wypadek, gdyby służby medyczne trzeba wzywać na ulicy poza miejscem zamieszkania.

„Kopertę życia Caritas” można też pobrać ze strony www.caritas.pl/koperta

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski

print