„Jestem z wami” – to hasło XX Misterium Męki Pańskiej, którego organizatorem był Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy. Ze względu na pandemię wydarzenie zostało przygotowane w formie słuchowiska, które trafiło do sieci. Do tej pory sceny z Misterium mogły być naocznie doświadczane przez tysiące widzów z Polski i zagranicy w bydgoskiej Dolinie Śmierci.

 

Osoby zaangażowane w projekt zaprosili parafie i działające przy nich grupy, by wykorzystały Misterium jako część formacji wielkopostnej. Z propozycji skorzystały m.in. wspólnoty z terenów diecezji bydgoskiej w Białych Błotach, Bydgoszczy, Niemczu.

Misterium gościło również w archidiecezji gdańskiej, częstochowskiej, diecezji toruńskiej. – Pomysł organizatorów był dobry. Stworzył szansę na to, by – przynajmniej w jakimś stopniu – misterium mogło stać się udziałem tych, którzy nigdy dotychczas w Dolinie Śmierci się nie pojawili – dodał proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy ks. Krzysztof Buchholz. – Cieszę się, że możemy w trudnym czasie pandemii doświadczyć tego pasyjnego nabożeństwa w naszej wspólnocie – dodał proboszcz parafii Świętego Krzyża w Bydgoszczy ks. Dariusz Wesołek.

Słuchacze spotkali się najpierw z mamą Danusią i jej synem Piotrem, który mierzył się z wyzwaniami codziennego życia. – Próbowali spojrzeć na nie przez pryzmat przyjaźni z Wujkiem, czyli z ks. Karolem Wojtyłą, który zabierał nas i swoich młodych przyjaciół na górskie wędrówki, ale jeszcze bardziej na wędrówkę w głębię swojego serca. Oczywiście spotkaliśmy Chrystusa w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu – podsumowała reżyser Mariola Ciesielska.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz (spotkanie w parafii MB Królowej Męczenników w Bydgoszczy)

print