„Chcemy pomyśleć o kierunku budowania «wiosny Kościoła». Osobiście uważam, że niejednokrotnie zaniedbujemy młodych” – mówi ks. Sławomir Bar CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

Bydgoszcz została gospodarzem Światowego Zjazdu Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej, który zaplanowano od 14 do 18 lipca.

Centralnym miejscem wydarzeń będzie bazylika św. Wincentego a Paulo. – Ten zjazd miał się odbyć rok temu. Jednak ze względu na pandemię nie było to możliwe. Również z uwagi na wciąż panujące obostrzenia w poszczególnych krajach do Bydgoszczy przyjadą tylko delegacje, a reszta uczestników będzie z nami obecna za pośrednictwem specjalnych łączy online – powiedział proboszcz bazyliki ks. Sławomir Bar CM.

Z młodzieżą połączy się m.in. generał Zgromadzenia Księży Misjonarzy, który wygłosi przesłanie. –Uważam, że niejednokrotnie zaniedbujemy młodych. Najprościej jest narzekać. Trudniej pomyśleć, co zrobić, by ich zaangażować. Współczesna młodzież jest bardzo akcyjna, przez co ma niejednokrotnie słomiany zapał. Dlatego potrzebuje pewnej stymulacji. Zaskakiwanie jej oraz dawanie nowych pomysłów sprawia, że zaczyna autentycznie działać i tworzyć mnóstwo dobra we wspólnocie Kościoła – dodał ks. Bar CM.

Wincentyńska Młodzież Maryjna to międzynarodowe stowarzyszenie skupiające młodzież oraz dzieci przy parafiach oraz domach Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia i Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Zostało założone na życzenie Najświętszej Maryi Panny, które usłyszała św. Katarzyna Labouré. Miało to miejsce podczas objawień w Paryżu 18 lipca 1830 roku.

Krajowe struktury Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej funkcjonują w prowincjach sióstr szarytek. Według statutu stowarzyszenie ma charakter świecki, więc siostry i księża mają zadanie pomagania młodym ludziom w prowadzeniu formacji, nie obejmując funkcji w zarządzie.

Tekst: Marcin Jarzembowski

print