„To nie był pomysł na przyjemne spędzenie czasu i zdystansowanie się od pędzącego świata. To oddanie pamięci i wdzięczności św. Janowi Pawłowi II” – mówi prezes zarządu Bractwa Więziennego Samarytania Anna Stranz.

„Listy zza krat do św. Jana Pawła II. Więźniowie w hołdzie św. Janowi Pawłowi II” – to tytuł publikacji, która jest pokłosiem ogólnopolskiego konkursu Aresztu Śledczego w Bydgoszczy i wspomnianego bractwa.

Jej niezwykłość polega na tym, że autorami treści zawartych w książce są osadzeni w zakładach karnych na terenie całej Polski. – „Listy zza krat…” oraz prace artystyczne, to nie był pomysł na „przelotne hobby” – dodaje Anna Stranz, wyrażając przekonanie, że uczestnicy konkursu, dzięki nawiązaniu „niewidzialnej więzi”, będą przez wiele lat czerpać łaski przez wstawiennictwo papieża Polaka, który przecież za życia tak wiele troski poświęcił więźniom. – Listy osadzonych adresowane do św. Jana Pawła II, tak bogate pod względem duchowym, z osobistym ładunkiem emocjonalnym, różnorodne w swojej formie i treści, cechują się oryginalnością, indywidualnością i w wyjątkowy sposób wyrażają tożsamość ich autorów, jednocześnie stały się żywym dialogiem, co w przypadku osadzonych w zakładach karnych ma szczególne znaczenie – dodaje prezes zarządu Bractwa Więziennego Samarytania.

Książkę otwierają słowa samego świętego, które jako papież wypowiedział w Zakładzie Karnym w Płocku 7 czerwca 1991 roku. Dopełnieniem są myśli zawodowego kuratora sądowego, członka bractwa Wojciecha Kuźmickiego oraz przewodniczącego jury w kategorii artystycznej dr. Piotra Zaporowicza z Katedry Malarstwa UMK w Toruniu.

Jednak najbardziej cenną częścią są listy i prace samych osadzonych. To blisko czterdzieści punktów, nad którymi warto się zatrzymać. „Wzięcie udziału w konkursie literackim upamiętniającym 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II było dla mnie ogromnym zaszczytem” – napisał Arkadiusz Kowalski z Aresztu Śledczego w Sosnowcu. „

Autorem rysunku na okładce jest Paweł Kęcik. Całość zamyka puenta wyrażona w słowach ks. dr. Jana Sikorskiego, I Naczelnego Kapelana Więziennictwa RP, przewodniczącego jury w kategorii literackiej, założyciela Stowarzyszenia „Bractwo Więziennie”. Patronat medialny nad wydawnictwem, które ukazało się również w formie ebooka, audiobooka i płyty, objął Przewodnik Katolicki.

Darmowy ebook jest do pobrania na stronie www.bractwowiezienne.samarytania.pl  „Listy zza krat do św. Jana Pawła II” czytają Jerzy Zelnik (aktor i reżyser) oraz  Barbara Jurczyńska (lektorka).

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 

 

 

print