„Święty to na pewno postać nietuzinkowa, niepowtarzalna i oryginalna, ale czy jakikolwiek człowiek na ziemi jest nieoryginalny i powtarzalny?” – pytał ojciec Bogusław Choma SJ.

W liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Kostki, jezuity, patrona Polski, dzieci i młodzieży, w bydgoskiej parafii św. Andrzeja Boboli, powitane zostały relikwie oraz ikona św. Ignacego Loyoli. – Peregrynacja ta ma miejsce w Roku Ignacajńskim i jest okazją do przybliżenia osoby, duchowości tego świętego, który doświadczywszy osobistego nawrócenia, zmienił nie tylko swoje życie, ale i wpłynął na historię Kościoła oraz świata – powiedział proboszcz i superior o. Piotr Twardecki SJ. Jezuita przypomniał hasło wspomnianego roku, które brzmi: „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”.

Peregrynacji relikwii pierwszego stopnia, która potrwa w Polsce do końca lipca przyszłego roku, towarzyszy ikona świętego, która powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia. Ikonę zaprojektował i namalował o. Zygfryd Kot SJ. Cała jej kompozycja bazuje na świadectwie życia św. Ignacego.

Na czas Roku Ignacjańskiego wszystkie jezuickie kościoły i publiczne kaplice są świątyniami jubileuszowymi, w których wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Rok ten został ogłoszony z okazji 500. rocznicy nawrócenia i 400. rocznicy kanonizacji św. Ignacego Loyoli (1491-1556).

W tygodniowym PROGRAMIE zaplanowano modlitwy, spotkania różnych środowisk, grup, stowarzyszeń, osób konsekrowanych. Każdy z dni był nawiązaniem do postaci św. Ignacego m.in. jako: wychowawcy, człowieka Eucharystii, pielgrzyma oraz troszczącego się o chorych.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print