„By dobrze się nauczyć, korzystać z talentów nauczycieli, wychowawców, pedagogów, potrzeba w pierwszej kolejności słuchania” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz diecezji odwiedził 14 października Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy. –Składam gratulacje nauczycielom, wychowawcom, pedagogom, pracownikom. Wszystkim, którzy się trudzą i służą, by ten pomnik był żywy – mówił bp Włodarczyk.

Pierwszą grupę, która spotkała się nowym pasterzem diecezji, stanowili uczniowie zerówki i klas 1-3. Biskup zwrócił uwagę na dwa słowa – edukacja i entuzjazm. – Mamy się uczyć, a z tego rodzi się później entuzjazm. Z kolei entuzjazm bierze się z Ewangelii, czyli Dobrej Nowiny oraz z Eucharystii, która jest źródłem życia – dodał.

Biskup Włodarczyk mówiąc dalej o znaczeniu Eucharystii licealistom, skupił się m.in. na słowie uczta. – Mamy Jezusa spożywać, by nie być tylko kibicem i obserwatorem – dodał, przywołując postać bł. Carlo Acutisa. – To on powtarzał, że Eucharystia jest autostradą do nieba. To jest prosta droga, którą dobrze i w miarę bezpiecznie się pokonuje – stwierdził, zachęcając młodzież, by jak najczęściej korzystała z daru tego sakramentu.

Ostatnią, najliczniejszą grupę, stanowili uczniowie klas 4-8. – By dobrze się nauczyć, korzystać z talentów waszych nauczycieli, wychowawców, pedagogów, potrzeba w pierwszej kolejności słuchania – powiedział, wskazując na Maryję. – Ona jest wzorem słuchania i dokonywania dobrych wyborów życiowych – podsumował bp Krzysztof Włodarczyk.

Naukę żywym pomniku Ojca Świętego rozpoczęło na początku września pół tysiąca uczniów pod opieką 80 nauczycieli. – Dzień Edukacji Narodowej jest przede wszystkim dziękczynieniem, które składamy Panu Bogu za dar tej szkoły. To nie tylko budynek, ale przede wszystkim budowanie relacji, które dają wzrost dzieciom i młodzieży, zarówno w tej ludzkiej jak i Bożej mądrości – powiedział dyrektor ks. dr Waldemar Różycki.

Relacja w Przewodniku Katolickim, a poniżej relacja filmowa.

 

 

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print