„Kiedy myślę: Polska” – to tytuł koncertu patriotycznego, który odbywał się w bydgoskim kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.

Wydarzenie przygotowała młodzież z dwóch wspólnot oazowych – wspomnianej parafii oraz św. Jana Apostoła i Ewangelisty oraz grupa ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. – „Bóg, Honor, Ojczyzna” – te trzy wartości przez wieki kształtowały poczucie naszej narodowej tożsamości. W najgłębszy sposób dotykały tego wszystkiego, co stanowiło o naszej godności i wyznaczały kierunek rozwoju – powiedział ks. Henryk Stippa z parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.

Duszpasterz podkreślił, że młodzi ludzie mają w sobie wiele wrażliwości na dobro. – Noszą w sobie wielkie pragnienia piękna i szukają tego, co mogłoby kształtować ich najgłębsze poczucie tożsamości. Muzyka i poezja są tą przestrzenią, która pozwala tę wrażliwość zagospodarować i wyrazić – dodał.   

A czym jest patriotyzm dla młodych? – Dla harcerza jest niczym korzeń dla drzewa, potrzebny do ciągłego rozwoju. Tak naprawdę, by być patriotą, nie potrzeba wykonywać skomplikowanych zadań, wystarczy sumiennie realizować codzienne obowiązki – powiedział przedstawiciel 7. Bydgoskiej Drużyny Harcerzy „Nadzieja”.

W koncercie uczestniczył biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk.

Tekst: MJ
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print