„Cieszę się, że macie odwagę mówić, o jakim Kościele marzycie” – mówił biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk. Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II oraz Wyższe Seminarium Duchowne im. bł. bp. Michała Kozala – to przestrzenie, w których zorganizowano II Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej.

Jak się czujesz w Kościele? – to jedno z pytań, które wybrzmiewało podczas forum. Natomiast wśród oczekiwań uczestników wymieniano takie słowa jak bycie oraz towarzyszenie.

Główną ideą było zaproszenie do dyskusji młodzieży, ich rodziców, nauczycieli, wychowawców. Wszystkich, którym leży na sercu przyszłość młodego człowieka i Kościoła. – Towarzyszy nam hasło „Pobudka”. To odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego, który w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży powiedział: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. Jednak, by wstać, trzeba się najpierw obudzić. Po pandemii i jej bolesnych skutkach, także w kwestii rozluźnienia życia duchowego, pragniemy na nowo rozpalić swoje serca do wyznawania wiary – powiedział ks. Piotr Wachowski.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży dodał, że wielką inspiracją dla organizatorów forum był również zwołany przez Franciszka synod. – Dotyczy on naszej obecności w Kościele. Ciągle powtarzano nam, że jesteśmy jego przyszłością o tyle, jeśli będziemy jego teraźniejszością. Ogromną nadzieją w tej kwestii jest dla nas biskup Krzysztof Włodarczyk. Dziękujemy Bogu, że nam go dał. Z całą mocą wierzymy, że czeka na nas misja! – dodał ks. Piotr Wachowski.

Pasterz diecezji został przywitany przez uczestników gromkimi brawami. – Cieszę się, że macie odwagę mówić, o jakim Kościele marzycie. Również o tym, jak go postrzegacie, co was boli. Wszystko po to, by mieć pewną diagnozę, poznanie w prawdzie i zmierzyć się z rzeczywistością, która jest – mówił bp Włodarczyk, dodając, że każdy z uczestników jest ważny i oryginalny, cytując zarazem fragment Psalmu 139. – Na forum odkrywacie również, że jesteście wspólnotą, w której każdy z was jest potrzebny – mówił bp Włodarczyk.

Pierwszy wieczór i noc upłynęły pod znakiem nocnej strefy Adoracji Najświętszego Sakramentu. W drugim dniu przygotowano panele: konferencyjny, debatowy i warsztatowy. – Młodzi oczekują od nas przede wszystkim zrozumienia, dostrzegania potrzeb i pragnień. Potrzebują autentycznej bliskości, nie za pośrednictwem Facebooka i Instagrama, ale takiej, która stwarza poczucie szacunku oraz miłości – mówił dr Mateusz Tutak Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Teolog, socjolog, pedagog wygłosił konferencję: „Duszpasterstwo szansą dla współczesnej młodzieży”. – Nie chodzi o pokazywanie młodym, jakie praktyki religijne mają spełniać, by być dobrze funkcjonującymi katolikami. Przede wszystkim należy wprowadzić ich na drogę samodzielności w budowaniu swojego serca i osobistej relacji z Jezusem – zauważył ks. dr Łukasz Boruch.

Prefekt Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy, gdzie przez pierwsze dwa dni odbywało się forum, skupił się na temacie: „Jak to naprawdę jest? Jezus w oczach młodzieży”. – Ponad 67% przeze mnie badanych, nie korzysta z żadnych aplikacji służących do modlitwy. Być może rozmowa z Jezusem z pomocą smartfona wydaje się być formą nieadekwatną. Z drugiej jednak strony internet ma służyć wzmocnieniu więzi. Dzisiaj bogactwo aplikacji służących modlitwie jest na tyle duże, by warto zastanowić się nad formami ich promocji w gronie młodych – dodał ks. dr Łukasz Boruch.

Panel konferencyjny zakończyło świadectwo wiary, które wygłosiła Ania Pardua z „Klubu Filmów Chrześcijańskich” z Szubina. – Chodziłam w niedzielę do kościoła, bo tak wypadało, ale nigdy nie szukałam Jezusa na serio. Będąc we wspólnocie moja wiara zmieniła się diametralnie, nabierając nowego wymiaru. Jeśli chcemy żyć w Kościele pięknym, pełnym miłości, to sami musimy go tworzyć – dodała Ania Pardua.

Zaproszeni przez ks. prof. UAM dr. hab. Mirosława Gogolika (dyrektora Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej) goście poprowadzili wykłady, a profesjonalny zespół fachowców pod przewodnictwem dr Elżbiety Okońskiej (prodziekana ds. Kształcenia Wydziału Pedagogiki UKW) przeprowadził kreatywne warsztaty, które nazwano m.in.: „Młodzi w Kościele i/a kryzys wiary”, „Po-pandemiczne uzależnienia”, czy „Jak radzić sobie z bólem po stracie i z samotnością”. – Jak obudzić młodzież? Przede wszystkim własnym przykładem, towarzyszeniem i obecnością. Po prostu być z młodymi – to jest dzisiaj najważniejsze – dodała dr Elżbieta Okońska. – Forum stworzyło możliwość poznania wielu ciekawych osób, a także dyskusji na trudne i ważne tematy związane z Kościołem. „Pobudka” to nic innego jak wyrwanie się z codziennej monotonii, rozpoczęcie zmian w życiu, by było ono lepsze – powiedział uczestnik Jakub Kunicki z Łochowa. – Chcemy głośno mówić: młodzi, pobudka, bo wiele dobrego możemy zdziałać – podsumowała Daria Janiak, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej.

Podczas forum odbyły się także wybory do kolejnej kadencji rady. W ostatnim dniu forum zaplanowano modlitwy, katechezy w seminarium oraz Mszę św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka. Oprawę muzyczną forum zapewnił zespół „Amen+”. Więcej informacji w Przewodniku Katolickim oraz pod adresem: www.mlodziez.bydgoszcz.pl

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz/Marcin Jarzembowski

 

print