22.05.2022

Kościół św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy został podniesiony do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Świętej Rity.

Tym samym świątynia stała się czwartym tego typu miejscem w Polsce. – Dziś́ bez przesady można powiedzieć́, że św. Rita stała się cenną perłą Kościoła Bydgoskiego” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. – To już 109 nasze spotkanie ze świętą i jej czcicielami. Każdego 22 dnia miesiąca gromadzi nas ta, która wskazuje na Jezusa Cierpiącego i Zmartwychwstałego. Święta Rito – naucz nas kochać – dodał proboszcz i kustosz diecezjalnego sanktuarium ks. kanonik Mirosław Pstrągowski.

Dekret o ustanowieniu miejsca szczególnego kultu, wydany przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka, odczytał kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. prałat Grzegorz Nowak. – Papież̇ Leon XIII, odwołując się do imienia św. Rity, w dniu jej kanonizacji – 24 maja 1900 roku – nazwał ją właśnie „drogocenną perłą Umbrii”. Wielu pielgrzymów tutaj przybywających, jakże dużo mogłoby powiedzieć́ o tej drogocennej perle, którą jest ta święta – powiedział ordynariusz, dodając, że wielu z nich znalazło u niej otuchę̨, wsparcie w sytuacjach, które po ludzku wydawały się beznadziejne.

Jak zauważył bp Krzysztof Włodarczyk, Bóg uczynił św. Ritę patronką cierpiących aż do granic wytrzymałości, tych, których życie zdaje się być przegrane, stracone. 

Spoglądając na życie św. Rity z Cascii – widzimy według biskupa Włodarczyka – kruche ciało kobiety, niewielkiej wzrostem, lecz wielkiej świętością. – Kobiety, której heroiczne życie chrześcijańskie, jako żony, matki, wdowy i zakonnicy, jest dziś́ znane na całym świecie. Głęboko zakorzeniona w miłości Chrystusa, Rita znalazła w swej wierze niezachwianą moc, dzięki której w każdej sytuacji była kobietą pokoju – podkreślił.

HOMILIA

 

Święta Rita urodziła się między 1360 a 1380 rokiem w Roccaporenie we Włoszech. Życie żony, matki i wreszcie augustianki było usłane wieloma cierniami. Po śmierci, w 1457 roku, natychmiast zasłynęła cudami. Wspomnienie stygmatyczki, świętej Kościoła katolickiego, patronki od spraw trudnych i niemożliwych, jest obchodzone 22 maja.

Szczególnym miejscem jej kultu jest bydgoska parafia św. Łukasza Ewangelisty, a od niedawna także św. Rity. Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy w czasie pielgrzymki do Krakowa proboszcz nawiedził z pątnikami kościół augustianów. To właśnie tam 22 dnia każdego miesiąca pielęgnowana jest modlitwa do św. Rity. Są również święcone róże. Na pamiątkę cudu, jakim było zakwitnięcie czerwonej róży w ogrodzie jej dzieciństwa w Roccaporenie – w styczniu, w górach, na mrozie i śniegu.

Sześć lat temu przy parafii powołany został Diecezjalny Ośrodek Kultu, a niedługo potem Bractwo św. Rity. – Parafrazując słowa św. Pawła „to wszystko jest z łaski Pana Boga i nie wolno się tej łasce przeciwstawiać” – podsumował ks. kanonik Mirosław Pstrągowski.

KUSTOSZ – KS. KANONIK MIROSŁAW PSTRĄGOWSKI

 

Kustosz sanktuarium skierował osobne słowa do siedmioletniego Huberta, który przyjechał ze swoimi rodzicami z Małopolski, dziękując za świadectwo jego cudownego uzdrowienia z nowotworu nerki. Jak dodał to dzięki modlitwie za wstawiennictwem św. Rity, która została zainicjowana w Bydgoszczy w 2018 roku.    

W czasie uroczystości odczytano błogosławieństwo papieża Franciszka. Biskup Włodarczyk wręczył również medale „Dobrze Zasłużonemu Diecezji Bydgoskiej”. Jeden z nich trafił do Małgorzaty Szali, przewodniczki bractwa, inicjatorki rozwoju  kultu świętej. 

BRACTWO ŚW. RITY MAŁGORZATA SZALA 

 

Tekst, nagrania, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 
print