28.07.2022

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Blechacza w Olszewce stała się miejscem Oazy Nowej Drogi, w której wzięli udział młodzi z Bydgoszczy, Paterka, Złotowa, a nawet Francji.

Uczestników odwiedził bp Krzysztof Włodarczyk, dla którego została przygotowana przez nich „skrzynka pytań”. Dwugodzinna wizyta stała się okazją do osobistego poznania i bezpośrednich rozmów. „Czy ksiądz biskup marzył o innym zawodzie?” – brzmiało jedno z pytań. – Jak byłem w liceum, chciałem pójść do Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, a także grać zawodowo w piłkę ręczną – mówił.

Młodzi spytali swojego biskupa, czy myślał o małżeństwie. – Nawet miałem dziewczynę, w której się zakochałem. Zmiana decyzji o wyborze drogi podjęta została pod wpływem sytuacji, których sam nie zaplanowałem – dodał, opisując intensywną działalność duszpasterską w roli biskupa diecezjalnego. – Zmęczenie, które czasem odczuwam, jest jednak dopełnione radością. Dlaczego? Ponieważ w imię Jezusa, który powołuje, służę drugiemu człowiekowi – dodał delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie bp Włodarczyk.

Oaza Nowej Drogi, realizowana w wakacje, to 15-dniowe rekolekcje zamknięte Ruchu Światło-Życie. Prowadzone są według metody przeżyciowej, opracowanej przez ks. Franciszka Blachnickiego i przeznaczone w szczególności dla młodzieży od VI do VIII klasy szkoły podstawowej. – Rekolekcje nauczyły mnie przede wszystkim samodzielności i tego, że nie można się poddawać, kiedy coś nie jest po mojej myśli – powiedziała uczestniczka.

Rekolekcje nie mogłyby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie animatorów. – Każde rekolekcje dały mi coś innego, a cała ta droga przybliżała do Chrystusa – powiedziała Aleksandra. – Jestem w oazie dopiero dwa lata, ale widzę, że przez ten czas moja wiara stała się bardziej dojrzała i żywa – dodała Martyna. – Oaza dała mi szansę poznania Jezusa i zbudowania z Nim relacji – powiedział Michał. 

Według opiekuna i moderatora Oazy Nowej Drogi – to dni modlitewnego skupienia, pracy nad sobą w duchu miłości i braterstwa. – Z drugiej strony dobrze przeżyte rekolekcje owocują rozwojem i pogłębieniem wiary, a także nawiązaniem relacji z ludźmi o podobnych wartościach – dodał ks. Jakub Fotin. – „Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”. Dlatego cieszę się, że jesteście i dalej idziemy tą drogą – podsumował bp Krzysztof Włodarczyk.

Pasterz otrzymał w prezencie listę uczestników, którzy przez kolejne tygodnie będą podejmowali indywidualną modlitwę w jego intencji.

Wcześniej – w tym samym miejscu – zostały przygotowane rekolekcje dla członków Oazy Dzieci Bożych. Zajęcia pomogły im nie tylko w odkrywaniu żywego Kościoła, ale w zdobyciu praktycznej wiedzy na temat liturgii i modlitwy.

Tekst, nagranie: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski/Organizatorzy

 
print