14.11.2022

„Inwestując w młodych, nigdy się nie zawiodłem” – mówi Grzegorz Borek. Pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego zadeklarował wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy organizacji wyjazdu uczestników na Światowe Dni Młodzieży. 

Odbędą się one w sierpniu 2023 roku w Portugalii. – Patronem naszego województwa jest św. Jan Paweł II. Ten, który zainicjował to wielkie wydarzenie. Ten, który cenił obecność każdego człowieka, zwłaszcza młodego, gdzie powtarzał, że jest on przyszłością Kościoła. Jesteśmy zobowiązani do tego, by jego wezwanie wciąż podejmować – dodał pełnomocnik.

Wielu dotychczasowych uczestników nazywa ten czas duchową inwestycją, która wielokrotnie się zwraca i daje mocny fundament do budowania przyszłości. – Młodzi mają potencjał, nawet jeśli do końca jeszcze o tym nie wiedzą. Takie wydarzenia, najpierw związane z nimi przygotowania, a potem ich realizacja, niesamowicie uaktywniają młodych. Pokazują, jakie mają talenty, wartości, zdolności. Za chwilę, w towarzystwie swoich przyjaciół, kolegów z innego kraju, kontynentu, ofiarują nam wiele dobra – dodał duszpasterz akademicki diecezji bydgoskiej ks. Piotr Wachowski, który zainicjował spotkanie w urzędzie.

„Uczestnicząc w Światowych Dniach Młodzieży odkryłam, że będąc razem, możemy podjąć wiele dobrych inicjatyw” – mówi Iwona Pozorska. – Możemy się od siebie uczyć przede wszystkim relacji z Jezusem, modlitwy, wspólnego bycia, a potem iść i przekazywać to wszystko dalej światu poprzez przykład i świadectwo własnego życia – dodała prezes Stowarzyszenia „Vestigium” w Bydgoszczy. Jego celem jest m.in. propagowanie integracji międzynarodowej. Stąd zaangażowanie w Światowe Dni Młodzieży. 

Ostatnie spotkanie z Ojcem Świętym w Panamie pokazało, że na wyjazd do tak dalekiego kraju mogli sobie pozwolić nieliczni Polacy. To stąd zrodził się pomysł zjednoczenia sił kilku diecezji przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wspólnym działaniom towarzyszyć będzie hasło „Z Kujaw i Pomorza do Lizbony”. – Chcielibyśmy pomóc młodym zredukować koszty, dostosowując je do ich możliwości, nie zwalniając przy tym z odpowiedzialności za uzbieranie choć części środków. Po to, by uszanowali dobro, które płynie do nich z wielu stron – dodał ks. Piotr Wachowski. – Niewątpliwie poznaliśmy wiele przykładów, gdzie dając młodym osobom wędkę, po pewnym czasie przynosiły one wspaniałe ryby – powiedziała Sylwia Tubielewicz-Olejnik, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

Przykładem były Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w 2016 roku w Krakowie. Uroczystości centralne – tak jak będzie to również w Lizbonie – były poprzedzone tzw. „Dniami w diecezjach”. Wówczas województwo kujawsko-pomorskie gościło sporą liczbę osób m.in. ze Strefy Gazy, ale także z Ameryki Południowej, Japonii. – Cały czas mamy z nimi kontakt. Śledzimy ich kariery. Widzimy, jak przyjazd do Polski, opuszczenie po raz pierwszy w życiu swojego regionu, kontynentu, były wielką inspiracją do dalszego rozwoju – dodała Sylwia Tubielewicz-Olejnik.

Na dzisiaj szacuje się, że tylko z diecezji bydgoskiej na wydarzenia do Lizbony wyruszy około dwustu młodych. We współpracę weszły także diecezje: toruńska, pelplińska, włocławska i gnieźnieńska.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Bo jak napisał w swoim orędziu do uczestników papież Franciszek – „Dobry pośpiech zawsze kieruje nas ku górze”. – Światowe Dni Młodzieży są czasem „ładowania serc”. Dzięki nim energia, wiara, entuzjazm, którego doświadczają młodzi podczas takich spotkań, mogą przekazywać w miejscach i środowiskach, gdzie spotykają się z drugim człowiekiem, będąc świadkiem wiary w Jezusa – dodał duszpasterz młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Michał Bubacz.

Młodzi, którzy chcą „wstać z kanapy” i wyjechać na spotkanie z papieżem Franciszkiem do Lizbony powinni dokonać rejestracji. Najlepiej uczynić to poprzez kontakt z punktami, działającymi w diecezjach. – Chcemy przede wszystkim pomóc finansowo, ale też i organizacyjnie. Myślę, że wypracowane do tej pory doświadczenia pomogą nam dobrze zaplanować Światowe Dni Młodzieży – dodał Grzegorz Borek, pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print