20.11.2022

„Widzisz Chrystusa, który tu na ciebie czeka?” – pytał młodych zebranych w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk. Msza św. w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zakończyła III Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej pod hasłem „Powstań!”. 

W czasie homilii biskup przywołał wydarzenie sprzed kilku, gdzie w jednej z warszawskich galerii, zorganizowano wernisaż poświęcony Chrystusowi. Wśród Jego wyobrażeń, był obraz, przedstawiający białą plamę. Artysta zapytany, dlaczego jego wizja jest tak dziwna, odpowiedział: „Po prostu go nie znam. Wiem, że żył dwa tysiące lat temu, przeszedł przez ziemię dobrze czyniąc, głosił Ewangelię. Ja dopiero go poznaję, by potem go naśladować”. – To szansa, by zapytać się, jaki ja mam obraz Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata? – mówił. 

Zwracając się do zebranych w świątyni, bp Włodarczyk, postawił kolejne pytania.  – A na Mszę św. dla kogo chodzisz? Czy widzisz Chrystusa, który cię na nią zaprasza? – pytał, dodając, że wielu ludzi nie widzi w Kościele Chrystusa. – Po czym poznać, co człowiek widzi? – pytał dalej. – Idźcie pod kino. Jak ludzie z niego wychodzą, o czym jest mowa? Ten gość uciekał, radiowozy robiły fikołki, ale była akcja. A jak wychodzą z meczu? No stary, przecież był spalony. Cymbał w poprzeczkę walnął. A o czym ludzie mówią, jak wychodzą z kościoła? Nie widzieli tam Boga, a On tu jest! – dodał. 

Biskup dodał, że współczesny człowiek często szuka „Jezusa z katechizmu”. – Długa biała szata, piękne włosy, a On wcale nie musi być taki śliczny. A może Chrystus jest żołnierzem, który się bije z diabłem o ciebie? Są takie dni, w których jest nam szczególnie bliski, kiedy chce się z nami spotkać. I wtedy szatan rzuca całą potęgę zła, byśmy się z Nim nie zobaczyli. I udaje mu się to nawet dziś. Niech ta Msza św. będzie dla ciebie prawdziwym spotkaniem z Jezusem, które coś zmieni w twoim życiu – mówił.

Msza św. stanowiła centrum diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży. Było to zarazem święto Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Formacja młodzieży w duchu KSM, to niesamowita podróż, która prowadzi nas razem przez Ewangelie, wyzwania obecnych czasów, wielkie i mniejsze inicjatywy, realizowane na gruncie parafii i diecezji – powiedział asystent ks. Łukasz Krzewiński, dodając, że kończące się forum było okazją do odważnej refleksji i „otwarcia uszu na głos młodego Kościoła”. – KSM to miejsce budowania wspólnoty i poczucia jedności – dodała Gabriela Białczyk.  – KSM jest dla mnie sposobem na polepszenie relacji z Bogiem. Miejscem, w którym spotykam ludzi o podobnych wartościach – powiedziała Zuzanna Brycka. – Przed nami kolejny rok liturgiczny, w którym zamierzamy podejmować podjęte wcześniej inicjatywy, włączając się również w nowe – powiedziała zastępca prezesa KSM Edyta Frost.

Spotkanie zwieńczyło również dwudniowe rekolekcje dla lektorów i ceremoniarzy, zorganizowane przez duszpasterstwo służby liturgicznej. Odbywały się one w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print