24.11.2022

W bydgoskim „Oknie życia” znaleziono 21 listopada dziecko. To czwarty tego typu przypadek w mieście. Był to mały chłopiec.

Miejsce, w którym bez żadnych konsekwencji można dyskretnie zostawić noworodka, było inicjatywą Ośrodka Adopcyjnego Caritas Diecezji Bydgoskiej, któremu patronuje św. Jan Paweł II. – To aż cztery uratowane życia – mówi ks. prałat Wojciech Przybyła.

Dyrektor bydgoskiej Caritas podkreślił, że podjęta w 2009 roku inicjatywa, ma ogromny sens. – Jest to miejsce bezpieczne pod kątem prawnym. Nikt nie wyciąga żadnych konsekwencji od rodziców czy matki dziecka. Mamy świadomość, że te osoby znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i nie były w stanie zabezpieczyć bytu i zdrowia dziecku – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła.

Okno znajduje się w centrum Bydgoszczy – w klasztorze Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji, przy ulicy Gdańskiej 56. – W mieście mamy dwa takie miejsca. To zostało otwarte w 2009 roku, a drugie, przy ul Łowickiej 68 w 2019 roku.

Tekst i zdjęcie: Marcin Jarzembowski