22.05.2023

„Świat próbuje budować rzeczywistość według zasady: śmierć łasce Bożej, a życie w grzechu. Natomiast autentyczny chrześcijanin woła: „śmierć grzechowi, a życie w łasce!” – powiedział w liturgiczne wspomnienie św. Rity bp Krzysztof Włodarczyk.

Przewodniczył on Mszy Świętej w bydgoskim sanktuarium, które jest diecezjalnym ośrodkiem kultu włoskiej augustianki, patronki spraw trudnych i niemożliwych. – Każdy z nas ma jakiegoś świętego patrona, może nawet ulubionego. Ja mam kilku swoich błogosławionych i świętych, bo odczuwam potrzebę, by byli obecni w moim życiu. Ich obecności przypisuję trzy podstawowe role – mówił bp.

Po pierwsze – jak dodał – święci jednoczą z Bogiem. – Przyjaźń którą powinniśmy tworzyć z Nim, jest często wzorowana świętymi, którzy odsłaniają przed nami drogi, jakimi możemy podążać. Święci są „arcydziełami w ręku Boga” i przypominają nam, że i my nimi jesteśmy – powiedział bp.

Po drugie święci uczą wiary, są przykładem. – Nie obrażają się na świat. Potwierdzają, że w każdym czasie i warunkach można żyć Ewangelią. Takim przykładem jest św. Rita – podkreślał bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że różnorodność istniejąca pomiędzy świętymi pokazuje, jak wiele możliwości życia istnieje do realizacji. – Poznając świętych, ich działanie oraz świat wewnętrzny, możemy uczyć się wiary, to znaczy szukać własnego języka porozumienia i dialogu z Bogiem – dodał, wskazując na znaczenie łaski.

Wreszcie święci pomagają zrozumieć własne życie. Stają się „podręcznikiem w ręku Boga”, którym posługuje się, poruszając serca. – Byśmy również my znaleźli drogę osobistego uświęcenia i zbliżania się do Boga, na drodze bardzo konkretnej współpracy z łaską – stwierdził.

Na zakończenie homilii ordynariusz diecezji zauważył, że człowiek żyje „pomiędzy pragnieniem świata a pragnieniem Boga”. – Świat woła: „nie przesadzaj, bądź normalny!” a Jezus zaprasza: „bądź święty, jak ja jestem święty” – mówił, cytując adhortację Ojca Świętego Franciszka „Gaudete et exsultate” o powołaniu do świętości w świecie współczesnym. „Nie lękaj się dążyć wyżej, dać się miłować i wyzwolić przez Boga. Nie bój się pozwolić, aby cię prowadził Duch Święty. Świętość nie czyni cię mniej ludzkim, ponieważ jest spotkaniem Twojej słabości z siłą łaski. W głębi, jak powiedział Leon Bloy w życiu „istnieje tylko jeden smutek, nie być świętym”.

Przy bydgoskim sanktuarium działa Bractwo św. Rity. Podczas uroczystości w jego szeregi przyjęto kolejnych członków. – Życzę wam, by święta Rita przemieniała wasze serce dla Pana Boga i drugiego człowieka – powiedział kustosz i proboszcz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, dodając, że było to już 121 spotkanie ze świętą. Odbywają się one 22 dnia miesiąca. – Dokładnie dziesięć lat temu do tej świątyni zostały wniesione relikwie św. Rity. Od dekady mieszka ona w Bydgoszczy, naszych sercach – dodał ks. kan. Mirosław Pstrągowski. – Święty to człowiek radosny, a nie posępny. Smutny to żaden święty – powiedział obecny na uroczystościach założyciel oraz dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Jacek Pytlik

print