09.03.2024

„Dlaczego warto kochać św. Ritę, bo pomaga, rozumie, jest zawsze blisko” – powiedziała Małgorzata Szala, która należy do Bractwa św. Rity przy jej bydgoskim sanktuarium. Jego członkowie, a zarazem czciciele patronki od spraw trudnych i po ludzku niemożliwych wzięli udział w dniu skupienia.

Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy w czasie pielgrzymki wspólnoty parafialnej św. Łukasza Ewangelisty (dziś także św. Rity) do Krakowa proboszcz nawiedził z pątnikami kościół augustianów. To właśnie tam 22 dnia każdego miesiąca pielęgnowana jest modlitwa do wspomnianej świętej. Kilka lat później przy parafii powołany został Diecezjalny Ośrodek Kultu, a niedługo potem Bractwo św. Rity. – Za nami 130 spotkanie ze św. Ritą. Odbywają się one 22 dnia miesiąca – mówi proboszcz i kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski.

Czciciele, w tym członkowie i sympatycy bractwa, spotykają się także na modlitwie w każdy czwartek – począwszy od 11 lutego – by 22 maja w liturgiczne wspomnienie uczcić św. z Cascii. – Na tym nie koniec, stąd odbywamy regularne skupienia w okresie Adwentu i Wielkiego Postu. Chcemy modlić się w tym trudnym czasie dla całego świata o pokój, a także w intencji naszej ojczyzny, prosząc o jedność i poszanowanie życia ludzkiego – od poczęcia do naturalnej śmierci – dodał ks. kan. Pstrągowski.

Eucharystii w kaplicy sanktuaryjnej Matki Bożej Królowej Wszystkich Świętych przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, który wygłosił wcześniej katechezę „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. – Uczestniczę, czyli jestem obecny, żyję. Nie jestem obserwatorem, lecz podmiotem – mówił, wskazując na Sobór Watykański II i dominujący w nim termin „participatio”. – Wszyscy wierzący są powołani do odgrywania aktywnej roli we wspólnotach chrześcijańskich. Idea uczestnictwa ma swoje korzenie w Konstytucji Lumen gentium, która stwierdza, że wszyscy chrześcijanie są członkami Ludu Bożego, a zatem – ze względu na chrzest – dzielą tę samą podstawową godność. W tę wspólną godność wszczepione są różnice – mówił.

Ordynariusz diecezji zwrócił również m.in. uwagę na takie pojęcia, jak tożsamość, czy doświadczenie. – Tożsamość to pytanie o to, kim jesteśmy jako Kościół. Z kolei doświadczenie inspiruje nas do tego, że mamy nie tylko o tym wszystkim mówić, ale tego doświadczać i zapraszać do doświadczenia innych – dodał. – Słuchając tej katechezy, starałam się zobaczyć, na ile te wskazówki są żywe w naszej wspólnocie, które aspekty trzeba dopracować, poprawić. Na pewno ten czas dał nam impuls do podejmowania kolejnych wyzwań – powiedziała Małgorzata Szala, czcicielka św. Rity. – To święta, która wiele przeżyła, będąc żoną, matką, córką, zakonnicą, stygmatyczną. Przeżyła wszystko, więc zrozumie wszystko – podsumowała.

Dzień skupienia stanowił również przygotowanie do jubileuszu 20-lecia diecezji bydgoskiej.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcie grupowe: Jacek Pytlik

print