06.04.2024

„Kościele Bydgoski, jesteś w drodze, bądź pielgrzymem nadziei” – mówił w bazylice św. Wincentego a Paulo w grodzie nad Brdą abp Wojciech Polak. Pod przewodnictwem Prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego, sprawowana była Msza św. z okazji 20-lecia istnienia diecezji bydgoskiej.

W dziękczynienie włączyli się biskupi: Jan Tyrawa z Bydgoszczy, Wiesław Śmigiel i Andrzej Suski z Torunia, Wiesław Mering z Włocławka, Arkadiusz Okroj z Pelplina, Krzysztof Zadarko z Koszalina, liczni kapłani, osoby konsekrowane i świeccy. – Trudno opisać bogatą rzeczywistość Kościoła, który żyje pośród synów i córek tej ziemi. Dziękujemy wraz z wami dobremu Bogu za Kościół Bydgoski i prosimy, by nadal w uszach, sercach pasterzy, wiernych, brzmiały Chrystusowe słowa: Idźcie i głoście – mówił abp Wojciech Polak.

Zanim rozpoczęła się Msza św., przed bazyliką powitana została figura świętego Michała Archanioła z Gargano, która nawiedzi z okazji 20-lecia diecezji wszystkie parafie. – Święty Michale Archaniele, najważniejszy spośród Aniołów, przez Boga obdarzony szczególnym zaufaniem. Wpatrując się w twój wizerunek, chcemy na nowo uświadomić sobie, że dobro jest mocniejsze od zła, miłość potężniejsza od nienawiści, a prawda ostatecznie zwycięży. Potrzebujemy twojego wsparcia – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który nałożył świętemu koronę. – Chcielibyśmy, aby osoba świętego Michała Archanioła przynosiła pokój – podkreślił przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk CSMA, życząc, by w diecezji bydgoskiej „toczył się bezkrwawy bój o zbawienie dusz”.

„Dlaczego powracamy do przeszłości?” – pytał w homilii ordynariusz diecezji bydgoskiej biskup Krzysztof Włodarczyk. – Odpowiedź jest jasna i prosta. Kościół, do którego mamy przywilej należeć, jest wspólnotą pamięci. Zakorzeniony jest bowiem i wyrasta z całych dziejów człowieka na ziemi, które się stały dziejami zbawienia. Kościół przede wszystkim nieustannie powraca do najważniejszych wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, bo one zaważyły w sposób radykalny na losie wszystkich ludzi, każdej i każdego z nas. Te zbawcze wydarzenia określają naszą teraźniejszość i zapowiadają naszą ostateczną przyszłość, którą nazywamy wiecznością – dodał.

Jak zauważył bp Włodarczyk, bez wiary, zmartwychwstanie Jezusa byłoby nic nieznaczącym faktem, odnotowanym w historii, który dziś nie miałby sensu. – Z drugiej strony, „jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” – cytował Pismo Święte. – Widzimy zatem, jak wielka jest zależność zmartwychwstania Jezusa i naszej wiary. On zrobił, co do Niego należało, wypełnił swoje powołanie. Teraz czas na mnie i na ciebie siostro, bracie – wierzyć w Jezusa, Jego zmartwychwstanie i nasze zmartwychwstanie oraz głosić życiem i słowem te prawdy wiary. Wiara mówi nam, że śmierć nie jest końcem. Grób nie ma mocy nad tym, kto żyje w Chrystusie. Także grzech nie ma ostatniego słowa – powiedział.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przypomniał, że historia Kościoła Chrystusowego liczy dwa tysiące lat. W tym czasie niezliczone rzesze chrześcijan zapisywały i nadal zapisują niezwykłe karty o tym, w jaki sposób uczniowie Jezusa mogą podążać za Nim, naśladować Go. – Kościół jest to także miejsce, w którym możemy się schronić przed całą nawałnicą tego świata. Ale nie tylko mury są ważne. Ważna jest świadomość, że w zasięgu mego wzroku, moich dróg, żyją ludzie z tej samej wspólnoty. Mogę się do nich z pełnym zaufaniem zwrócić o pomoc, mogę na ten czas i w tej mierze złożyć swoją nadzieję. Dodadzą mi otuchy, w trudnych chwilach wspomogą, otoczą modlitwą, pomogą mi zrozumieć trudne sytuacje, które się zdarzają – powiedział.

Biskup zaznaczył, że ziemia kujawsko-pomorska i wielkopolska, to wspaniałe dziedzictwo ducha i chrześcijańskiej kultury, zapisane w ludziach i niezliczonych zabytkach. To także dziejące się dziś konkretne życie obecnych mieszkańców tej ziemi. – Dwadzieścia lat życia wspólnoty tego Kościoła to czas odważnego i kreatywnego budowania jego struktur, formowania duchownych i świeckich do podjęcia wyzwań, bieżących zadań, wypełniania misji duszpasterskiej, ewangelizacyjnej, katechetycznej, charytatywnej – mówił, dalej dziękując. – Wszyscy mamy świadomość, że pierwszym adresatem należnej wdzięczności jest sam Pan Bóg – powiedział, dodając, że Kościół Bydgoski to żywa wspólnota. – Dziękuję za świadków wiary w naszej diecezji. Przed Kościołem Bydgoskim stoi wiele wyzwań. Ma on istotne miejsce w Bożych planach zbawczych. Obyśmy je potrafili poprawnie odczytać i konsekwentnie zrealizować – zakończył bp Krzysztof Włodarczyk.

Wśród modlących się byli przedstawiciele władz różnych szczebli, uczelni wyższych, a także alumni z kilku diecezji. „Kapłan nie żyje dla siebie, żyje dla was” – cytował słowa św. Jana Marii Vianneya Ryszard Kamiński z diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, zwracając się do ordynariusza. – Drogi księże biskupie, jesteś właśnie takim kapłanem, naszym pasterzem, żyjesz dla nas. Przemierzasz drogi diecezji, jesteś wszędzie tam, gdzie się uczymy, pracujemy czy służymy, wśród ubogich, chorych i potrzebujących pomocy, wśród kapłanów i osób konsekrowanych. Twój uśmiech, otwarte serce, wyciągnięte do ręce i słowa, dodają nam otuchy, odwagi do budowania relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem – dodał.

Oprawę muzyczną zapewniły: Chór mieszany Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy (dyr. Aleksandra Grucza-Rogalska), Chór parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Bydgoszczy (dyr. Emilia Landowska), Chór Semper Fidei (dyr. Mirosława Maison), Chór parafii bł. Michała Kozala z Bydgoszczy (dyr. Łukasz Malinowski), Chór Vincentinum (dyr. Dariusz Rynkowski), Chór Święta Cecylia z parafii NSPJ w Solcu Kujawskim (dyr. Maciej Kuligowski), Chór Cantus Cordis (dyr. Janusz Sierszulski), Chór Exsultate Deo (dyr. Romuald Rajs), Chór pw. Świętej Cecylii (dyr. Leszek Rusiniak), Schola Corda Cordis (dyr. Agnieszka Peplińska), Schola katedralna (dyr. Krzysztof Fryska), Schola Cantemus Domino (dyr. ks. Łukasz Kucharski), Schola słuchaczy Diecezjalnego Studium Organistowskiego (dyr. ks. Łukasz Kucharski). Było to w sumie 250 osób. Muzykami dyrygowała: prof. dr hab. Aleksandra Grucza-Rogalska. Przy organach zasiedli: Krzysztof Fryska (akompaniament chóru), Janusz Sierszulski, Dariusz Rynkowski. Kantorem był ks. Łukasz Kucharski.

Mszę św. poprzedziło nabożeństwo przygotowania, które poprowadzili m.in. przedstawiciele wspólnot neokatechumenalnej, Żywego Różańca, Wojowników Maryi, którzy przybyli w procesji spod katedry. Świętowanie zakończył piknik rodzinny przed bydgoską bazyliką.

Diecezja bydgoska została ustanowiona 24 lutego 2004 roku przez papieża Jana Pawła II dekretem uzupełniającym bullę „Totus Tuus Poloniae populus”, który wszedł w życie 25 marca. Swoim obszarem obejmuje 5200 kilometrów kwadratowych i liczy ponad 620 tys. wiernych, w tym ponad 580 tys. katolików. Jej stolicą jest Bydgoszcz. Kościół lokalny tworzą 153 parafie, w których posługuje ponad 280 księży diecezjalnych i blisko sto osób konsekrowanych. Patronami diecezji są: Matka Boża Pięknej Miłości i bł. bp Michał Kozal.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print