08.04.2024

„Jeden chrześcijanin to żaden chrześcijanin” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, cytując św. Cypriana, biskupa Kartaginy i męczennika za wiarę. Ordynariusz, który przewodniczył w Katedrze św. Marcina i Mikołaja Mszy św., podkreślił, że każdy jest małą cząstką wielkiej budowli, czyli Kościoła.

W ten sposób zwieńczono obchody 20-lecia diecezji bydgoskiej, które rozłożono na trzy dni wielkiego dziękczynienia. Na zakończenie modlitwy z udziałem kapituły, dziekanów, przedstawicielom ruchów formacyjnych, apostolskich i stowarzyszeń, zostały wręczone honorowe „Medale 20-lecia”.

W czasie homilii biskup zaznaczył, że każdy z członków Kościoła jest niepowtarzalny. – Posiadamy cechy, zdolności, łaski – ich zestawienie jest charakterystyczne tylko dla każdego z nas. Jesteśmy tą cząstką, której nie da się zastąpić. Cząstką, bez której obraz całości będzie niepełny. Każdy został powołany do wypełnienia konkretnej misji w Kościele – bycia żoną, mężem, rodzicem, kapłanem, siostrą zakonną, czy osobą żyjącą samotnie. Niezależnie od powołania, Duch Święty obdarza nas łaskami, charakterystycznymi tylko dla ciebie, dla mnie, dla niej, czy dla niego, abyśmy wnosili wkład w rozwój Kościoła, przyczyniali się do jego odnowy, rozbudowy, przemiany – mówił.

Według biskupa Krzysztofa Włodarczyka warto tę swoją niepowtarzalność odkrywać każdego dnia, dziękować za nią Bogu i służyć tymi darami innym członkom Kościoła. – I nie dotyczy to wyłącznie osób konsekrowanych. Nigdy bowiem nie może zabraknąć w Kościele apostolstwa świeckich, wypływającego z samego ich chrześcijańskiego powołania – dodał, przywołując dekret o apostolstwie świeckich Soboru Watykańskiego II. – Pan Bóg zaprasza do wspólnoty Kościoła różne osoby, dając im powołania i charyzmaty, by wiadomość o Jego miłości, darowaniu nam win i zaproszeniu do nowego życia, docierała do wszystkich miejsc. Byśmy w drodze potrafili się wzajemnie wspierać darami, które od Niego otrzymaliśmy – podkreślił.

Jezusowej Ewangelii – jak zauważył bp – nie da się realizować w pojedynkę. Ona zawsze odsyła do wspólnoty, konkretnych ludzi, którzy żyją obok. – Pragnąłem być tutaj przede wszystkim dlatego, by wam siostry i bracia podziękować za waszą obecność jako świeckich, mężczyzn i kobiet, młodych i starszych, zaangażowanych w życie Ewangelią i dawanie jej świadectwa w zwyczajnych realiach życia, w zakładach pracy, w różnych kontekstach – edukacyjnych, zaangażowania społecznego, na ulicy – to jest rozległa dziedzina waszego apostolstwa, to jest wasza ewangelizacja. Dziękuję za wasze trwanie w wierności charyzmatów – powiedział ordynariusz.

Na zakończenie wskazał na Maryję, nawiązując do uroczystości Zwiastowania Pańskiego, nazywając Ją „pierwszą charyzmatyczką”. – Maryja jest ikoną i wzorem Kościoła. Dlatego – jako członkowie ruchów i wspólnot – my także powinniśmy być otwarci na inspiracje i działanie Ducha Świętego „tak jak Maryja” – zakończył.

Biskup wręczył blisko pięćdziesiąt medali, dziękując również obecnemu biskupowi seniorowi Janowi Tyrawie, za tworzenie diecezji od podstaw, często – jak podkreślił – za cichą i organiczną pracę. – Kościół bydgoski jest dla mnie domem, gdzie mogę wzrastać w wierze, uczyć się kochać, dojrzewać, odkrywać, budować, być darem dla innych . To miejsce, które pomaga mi w codzienności zdobywać niebo, a wszystko pod opieką pasterza, który jest dla nas wzorem i kochającym ojcem – dodał Iwona Pozorska z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, która odebrała medal.

Ordynariusz odczytał akt zawierzenia patronce diecezji bydgoskiej – Matce Bożej Pięknej Miłości. Msza św., w czasie której śpiewał Chór Kameralny Cantus Amici ze Żnina pod dyr. Krzysztofa Fryski, zasiadającego także przy organach, poprzedziły Nieszpory poprowadzone przez członków Domowego Kościoła. Świętowaniu towarzyszyła figura św. Michała Archanioła z Gargano, która nawiedzi parafie.

Z okazji 20-lecia diecezji biuro prasowe przygotowało specjalny cykl zatytułowany „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. To filmy na kanale YouTube, gdzie wypowiadają się bp oraz przedstawiciele różnych wspólnot.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print