08.04.2024

„Pełna łaski” i „Służebnica Pańska” – to piękne imiona Maryi – podkreślał bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że pierwsze oznacza niekończącą się łaskę, a drugie dyspozycyjność względem planu Boga, jakikolwiek by On nie był.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Mszy św., w czasie której siostry szarytki odnowiły swoje święte śluby. – „Pełna łaski” oznacza nie tylko przeobfity stan łaski, lecz również zadanie powierzone Maryi przez Boga w dziele zbawienia. „Pełna łaski” mówi nam o tym, że Maryja zawsze może wyprosić nam łaski, bo nigdy Jej ich nie zabraknie, ma ich pełnię. „Służebnica Pańska” pokazuje, że Maryja akceptuje wszystko, co powie Jej Bóg, jak dobry sługa, który zawsze jest gotowy spełnić prośby swego Pana – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Biskup bydgoski życzył siostrom szarytkom, by na wzór Maryi służyły swoich charyzmatem tym, do których zostały powołane. – Siostry szarytki w uroczystość Zwiastowania Pańskiego na całym świecie odnawiają śluby święte. Oprócz czystości, ubóstwa, posłuszeństwa, składają dodatkowy – służenia ubogim – powiedziała s. Janina SM, przełożona domy przy ul. Płockiej w Bydgoszczy.

Siostry pierwsze śluby składają między piątym a siódmym rokiem powołania, a następnie podczas Mszy św. po słowie Bożym czynią to po cichu. – Siostry Miłosierdzia jako pierwsze zakonnice opuściły mury klasztorów i wyszły na ulice, do szpitali, niosąc pomoc potrzebującym, oprócz wsparcia materialnego, również słowa pociechy i miłości – dodała s. Janina SM. W Bydgoszczy obecnie istnieją dwie placówki.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia zostało założone w 1633 roku we Francji przez św. Wincentego a Paulo św. i Ludwikę de Marillac. Do Polski siostry przybyły w początkach swej działalności, jeszcze za życia św. Wincentego – w 1652 roku. Od samego początku założyciele wpoili siostrom miłość do Maryi Dziewicy. W 1830 roku Maryja objawiła się św. Katarzynie Labouré, siostrze miłosierdzia, przekazując jej posłannictwo Cudownego Medalika. Stąd w bydgoskiej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Apostolatu Maryjnego i przyjaciele sióstr.

Szarytki noszą granatowe habity. Nie są zakonem, więc nie składają ślubów wieczystych.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print