11.04.2024

„Mamy zaczerpnąć i tę wiarę Kościoła Powszechnego zawieźć do wspólnot rodzinnych, parafialnych i diecezji. Po to, by dawać świadectwo” – mówił w Bazylice Świętego Piotra ks. kanonik Tomasz Cyl.

Msza św. pod przewodnictwem wikariusza generalnego była centralnym wydarzeniem pielgrzymki dziękczynnej za dwadzieścia lat diecezji bydgoskiej. – Przybywamy do tego miejsca naznaczonego prymatem świętego Piotra. To właśnie stąd przez wieki wychodzi iskra Bożej miłości, jednocząca cały Kościół Powszechny. Stąd wyszła iskra, z serca kochanego św. Jana Pawła II, który powołał naszą diecezję – mówił w czasie homilii ks. kanonik Tomasz Cyl.

Dwadzieścia lat to – jak zauważył wikariusz generalny – w historii całego Kościoła niewiele. Jednak to sporo miłości Pana Boga, który udziela się we wspólnocie diecezji, posłudze biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych, wreszcie w miłości wiernych. – Dziękujemy za wszystkich, którzy tworzą diecezję, wspominając pierwszego księdza biskupa Jana Tyrawę, dziękując za posługę naszego pasterza księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka – dodał.

Według ks. kanonika Tomasza Cyla, pielgrzymowanie do źródeł, jest także odczytywaniem woli Boga względem każdego z wiernych, ich Kościołów domowych, parafialnych, ale i tego diecezjalnego. – Przybywamy, by zobaczyć perspektywę tego, co przed nami, do czego zaprasza nas Jezus – mówił, przywołując słowa z Dziejów Apostolskich: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”. – To znaczy postawić w życiu osobistym, rodzinnym, sąsiedzkim, zawodowym, społecznym, ale i politycznym na pierwszym miejscu Chrystusa. Pozwolić się Jemu prowadzić, by w perspektywie, w której się poruszamy, nie widzieć tylko doczesności, ale zobaczyć niebo – zachęcał wikariusz generalny.

Ksiądz kanonik Tomasz Cyl nawiązał do znanego z Bazyliki Świętego Piotra witraża z wizerunkiem Ducha Świętego. – Przyzywamy Go, byśmy umieli świadczyć o Jezusie Chrystusie, który pyta: dokąd idziesz, za kim idziesz, na czym, na kim ci zależy człowieku? – zakończył kapłan.

Mszę św. koncelebrowało kilku kapłanów, a przy organach zasiadł Janusz Sierszulski, grający na co dzień w bydgoskiej parafii św. Jadwigi Królowej.

W pielgrzymce do Włoch, w tym do Wiecznego Miasta, bierze udział ponad 250 osób. – Czujemy tę diecezję w sercach i budujemy ją poprzez czynne uczestnictwo w Ruchu Światło-Życie – mówią Magdalena i Jacek Piotrowscy, którzy przyjechali z dziećmi – Michałem, Urszulą i Maciejem. – Pielgrzymka jest podsumowaniem naszego stulecia – bo mnie i mojej żonie – mija razem właśnie tyle czasu. To była szybka decyzja, by tu być z całą rodziną i świętować ten czas. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu również za to, że nasz biskup jest w oazie – dodali.

Pątnicy zwiedzili najważniejsze miejsca w Rzymie, spotkali się także z Ojcem Świętym Franciszkiem na audiencji generalnej. Odwiedzili Asyż i Cascię – miejsce związane ze św. Ritą, która ku swej czci sanktuarium i bractwo w diecezji bydgoskiej. – Pragnę z serca podziękować pasterzowi – księdzu biskupowi Krzysztofowi Włodarczykowi – za wspólną inicjatywę obchodów celebracji tej dwudziestej rocznicy – powiedział Adam Zieliński z Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego „Frater”. – Cieszymy się, że jesteśmy razem w „epicentrum” kultury, piękna, sztuki i wiary, nad doczesnymi szczątkami św. Piotra. Jesteśmy na skale, która jest nie do zburzenia. Z miłością w sercu i modlitwą, której dzisiaj tak wszyscy potrzebujemy – podsumował.

Diecezja bydgoska została ustanowiona 24 lutego 2004 roku przez papieża Jana Pawła II dekretem uzupełniającym bullę „Totus Tuus Poloniae populus”, który wszedł w życie 25 marca. Swoim obszarem obejmuje 5200 kilometrów kwadratowych i liczy ponad 620 tys. wiernych, w tym ponad 580 tys. katolików. Jej stolicą jest Bydgoszcz. Kościół lokalny tworzą 153 parafie, w których posługuje ponad 280 księży diecezjalnych i blisko sto osób konsekrowanych. Patronami diecezji są: Matka Boża Pięknej Miłości i bł. bp Michał Kozal.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print