Eucharystia w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej stanowiła centrum obchodów Dnia Dziecka Utraconego w Bydgoszczy. Parafia na Wzgórzu Wolności od wielu lat jest miejscem modlitwy nie tylko za zmarłe dzieci, ale także za wszystkich rodziców, którzy doświadczyli straty potomstwa.

Michałek, Rafałek, Franciszek, Klara, Melania – to tylko niektóre imiona osób, za które modlono się podczas sobotniej liturgii. – Intencją nas, kapłanów, sprawujących tę bardzo wzruszającą Mszę św. jest powierzenie Bożej Opatrzności rodziców, zjednoczenie ich przy stole Słowa i Eucharystii w modlitewnej wspólnocie. Wreszcie zrozumienie i uczestnictwo w ich rodzicielskim bólu – powiedział ks. Leszek Chudziński.

Kapłan jest na co dzień kapelanem Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, odpowiedzialnym również za Diecezjalne Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia. – Rodzice, którzy stracili dzieci, to najsilniejsi ludzie na świecie, bo po utracie maleństwa widzą, słyszą i czują więcej. I tak bardzo tęsknią. A my, którzy patrzymy na ich smutek, musimy ten ból zrozumieć, uczestniczyć w nim. Modląc się o to, że i dla nich przyjdzie jeszcze czas, gdy usłyszą tupot maleńkich stópek – dodał ks. Chudziński.

Diecezjalny duszpasterz rodzin podkreślił, że wspólnota modlitwy w kościele św. Jadwigi Królowej stała się także wielkim dziękczynieniem za powstały w Bydgoszczy Grób Dzieci Utraconych. – To dla rodziców przeżywających żałobę niezwykle istotne miejsce spotkania z utraconym dzieckiem – dodał ks. Arkadiusz Muzolf.

Inicjatorzy przedsięwzięcia, jako Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu, skierowali kilka lat temu w tej sprawie pismo do Urzędu Miasta w Bydgoszczy, mając tym samym nadzieję na wypracowanie spójnych procedur, dotyczących pochówku dzieci, które urodziły się martwe i były pozostawiane w bydgoskich szpitalach. – Nasze starania o powstanie takiego miejsca trwały przeszło pięć lat. Kolejny pogrzeb dzieci planowany jest na grudzień tego roku. Dzisiaj Grób Dzieci Utraconych, zgodnie z wolą inicjatorów, służy rodzicom jako miejsce godnego pochówku ich dzieci, jako miejsce pamięci i modlitwy. Wreszcie miejsce ukojenia dla osób, które straciły swoje dziecko w przeszłości, ale nie wiedzą, gdzie zostało pochowane – powiedział Jarosław Gajewski.

Grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy. To również tam rodzice spotkali się na wspólnej modlitwie i rozważaniach, po których wypuszczono w niebo symboliczne balony.

Fot. Archiwum

print