„Jestem” – to hasło „Warsztatów Tańca Lednickiego”, które zostały zorganizowane w Złotowie. Wydarzenie było połączone z obchodami 98. urodzin św. Jana Pawła II, który jest Honorowym Obywatelem Miasta Złotowa.

Świętowanie mogło się odbyć dzięki złotowskim wspólnotom oraz miejscowemu burmistrzowi. – Nasz papież kochał ludzi, spotkania z młodzieżą oraz sztukę. Stąd pomysł na uczczenie tańcem jego 98. urodzin. To najlepszy prezent jaki mogliśmy ofiarować św. Janowi Pawłowi II – powiedział ks. Bartłomiej Brzeziński z parafii św. Piotra i Pawła Apostołów w Złotowie.

Pomysłodawcy warsztatów zaprosili do Złotowa Kazimierza Hojnę – wodzireja związanego z Lednicą. Jest on specjalistą w dziedzinie tańca i od dwudziestu lat na Polach Lednickich porywa blisko sto tysięcy ludzi!. Program ponad czterogodzinnych warsztatów wypełniły tańce lednickie, irlandzkie i belgijskie. – Warsztaty były dla nas nowym doświadczeniem. Stworzyły okazję do modlitwy i otwartej zabawy, w czasie której mogliśmy poznać innych mieszkańców Złotowa. Towarzyszyło nam uczucie mocy i radości płynące z góry – dodała Julia Rakowska ze Złotowa.

Hasło warsztatów „Jestem” nawiązywało do tegorocznego spotkania młodych na Lednicy. Była to kwintesencja myśli tak często powtarzanej przez Ojca Świętego: „Człowiek nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego”.

Obchody urodzin św. Jana Pawła II zakończyły się Mszą Świętą w kościele św. Piotra i Pawła Apostołów. Podczas homilii ks. Bartłomiej Brzeziński nawiązał do osobistego doświadczenia, kiedy to św. Jan Paweł II upomniał się o niego w życiu, by miał odwagę pójść za Panem Jezusem drogą powołania kapłańskiego. Kapłan zachęcał słowami papieża „Duc in altum” (Wypłyń na głębię”) do wychodzenia poza granice strachu i niewiary we własne możliwości.

Tekst: MJ/KAI
Zdjęcia: Ks. Bartłomiej Brzeziński