„Bóg jest nieustannie zapośredniczany przez skuteczne znaki, a prawdziwym znakiem Jego obecności są sakramenty” – mówił w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Modlitwa w bydgoskiej katedrze była najważniejszym punktem obchodów Dnia Lektora.

Skąd w ogóle liturgia, zwłaszcza w wydaniu nurtu chrześcijańskiego, który nazywamy katolicyzmem? – pytał na początku homilii biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Dodał, że liturgia wynika z pewnej „istoty bycia chrześcijaństwa”.

 

 

Wzorem lat ubiegłych Dzień Lektora rozpoczął się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej, gdzie uczestnicy mogli lepiej się poznać, podyskutować i spędzić ze sobą czas. – Ważne, by ci młodzi, przekazując innym słowo Boże, posłuszni Duchowi Świętemu, sami je przyjmowali i pilnie rozważali – zauważył diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Grzegorz Wiciński.

Do Bydgoszczy przyjechali przedstawiciele wielu parafii z terenów diecezji bydgoskiej. Promocję lektorską otrzymało blisko czterdzieści osób. – Dla mnie bycie ministrantem, a za chwilę lektorem, jest możliwością pogłębienia swojej wiary, poznania sekretów liturgii, a przede wszystkim spojrzenia na Boga od innej strony – jako na Kogoś bliskiego – powiedział Nikodem Kunicki z parafii św. Kazimierza w Łochowie.

Po południu nowo ustanowieni lektorzy spotkali się z klerykami na wspólnym obiedzie i kawie. Dzień Lektora zakończyła Liturgia Słowa w seminaryjnej kaplicy.

W diecezji bydgoskiej trwa również roczny Kurs Ceremoniarzy. Obejmuje on kilka spotkań, które każdorazowo odbywają się w seminarium duchownym. Kolejne zaplanowano na 16 grudnia, a całość zostanie zwieńczona egzaminem. Ustanowienie nowych ceremoniarzy odbędzie się za rok w czasie Dnia Lektora.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski, WSD

print