Bydgoska Fundacja „Wiatrak” jest organizatorem projektu zatytułowanego „Laboratorium życia, czyli aktywne postawy młodzieży”. Inicjatywa jest owocem spotkania młodych z całego świata z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Wszystko zaczęło się od myśli, która pojawiła się w czasie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. – Myśli upartej i nieustępliwej: co dalej? Bo przecież trzeba „coś zrobić” po ŚDM. Nie spodziewaliśmy się, że nasz pomysł tak wpisze się w słowa papieża i jego zaproszenie z Krakowa, by zejść z kanapy, włożyć wyczynowe buty i zacząć działać – powiedziała Mariola Ciesielska z fundacji.

I tak od września rozpoczęto pod konkretną nazwą „Laboratorium życia”. – Na podstawie ankiet i rozmów ustaliliśmy obszary, które najbardziej młodych dotykają, jakich poszukują, by być szczęśliwymi i dojrzałymi, co jest ich największą wartością. Najczęstsze odpowiedzi to: miłość, rodzina, Bóg, przyjaźń, inni ludzie. Na tej podstawie określiliśmy wstępne tematy spotkań – dodała Mariola Ciesielska.

Podczas wyjazdu do Zamku Bierzgłowskiego, młodzież biorąca udział w specjalnie przygotowanych warsztatach, zastanawiała się, czy te propozycje faktycznie trafiają w ich potrzeby i oczekiwania, czy forma spotkań jest dla nich ciekawa i zachęcająca. Efektem wspólnej pracy jest sześć spotkań, na które zaproszona jest młodzież – nie tylko ta, bezpośrednio pracująca nad projektem. – Oprócz spotkań tematycznych czekają nas dwa warsztaty i wyjazd, a także autorskie projekty młodzieży, która chce zaangażować się w konkretne działania na rzecz potrzebujących lub swoich rówieśników – stwierdziła.

Pierwsze spotkanie zostało zatytułowane: „MZK – Myślę, Zauważam, Komunikuję”. Dotyczyło tego, jak mówić i słuchać, by być zrozumianym i rozumieć. Temat kolejnego wydarzenia brzmiał „Kochaj i rób co chcesz – czy umiesz dokonywać poważnych życiowych wyborów?”. – Celem projektu jest ożywienie twórczego potencjału, który młodzież odkryła w sobie dzięki słowom papieża podczas ŚDM i może go wykorzystać dla ewangelizacji swoich rówieśników – zakończyła Mariola Ciesielska.

Całość zakończy się spotkaniem 28 grudnia. Szczegóły można znaleźć m.in. na stronie www. diecezja.bydgoszcz.pl. Partnerami projektu są: Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Bydgoskiej, Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”, Młodzieżowy Wolontariat „4don4LORD” („Fordon dla Pana”), Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Pokolenie”, bydgoskie parafie św. Jana Apostoła i Ewangelisty i św. Łukasza Ewangelisty.

Fot. Weronika Dukat/Fot. Mariola Ciesielska

print