Biskup ordynariusz Jan Tyrawa przewodniczył w bydgoskiej katedrze Eucharystii z okazji 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Hierarcha zauważył, że – mimo świętowania 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości – można odnieść wrażenie, jakbyśmy „byli u początków” i tę wolność „dopiero wczoraj odzyskali”, kładąc pierwsze fundamenty, którymi powinny być Prawda i Przykazanie. – Można odnieść wrażenie, że te 98 lat niczego nas nie nauczyło, że je zmarnowaliśmy – mówił celebrans.

Biskup ordynariusz odwołał się do jednej z wizyt Jana Pawła II w Polsce, podczas której tematem wiodącym stał się Dekalog. – Papież, przypominając dziesięć przykazań, okazał się być osobą niepożądaną. Podczas następnej wizyty w Polsce określił to jednoznacznie: „Niepokój muszą budzić dzisiaj dające się zauważyć w mojej ojczyźnie tendencje zmierzające do programowej laicyzacji społeczeństwa, ataków na Kościół oraz ośmieszania wartości chrześcijańskich”. Czyż podział ten nie trwa do dziś, nie wyraża się w różnych formach i pod różnymi pretekstami? – pytał zebranych.

Odwołując się ponownie do Jana Pawła II, hierarcha przypomniał, że „człowiek został powołany, aby poznawać prawdę”. Kiedy tak się dzieje? „Kiedy poznaje rzeczywistość otaczającego świata, a także tajniki własnego człowieczeństwa”, choć wydaje się, że „w samej próbie poznawania rzeczywistości tkwi pewien problem”. – Papież (…) mówi nam, że we współczesnym sposobie myślenia, we współczesnym sposobie poszukiwania prawdy nie jest ważna rzeczywistość, czyli byt, czyli to, co istnieje samo w sobie, lecz to, co my o tym myślimy, jaką teorię na ten temat snujemy. A zatem nie rzeczywistość, lecz nasze poglądy o rzeczywistości stają się punktem wyjścia – wyjaśniał.

Na zakończenie wskazał wiernym, że wszyscy mamy budować nasze życie społeczne i narodowe oraz zastanawiać się nad warunkami tego budowania. – W tym wszystkim mamy kierować się prawdą o człowieku, kim jest, tak, aby bardziej „był”, niż „miał” (…). Nie zbudujemy przyszłości nas samych, naszych rodzin, naszej ojczyzny, jeśli zabraknie prawdy, przykazania, jeśli zabraknie sumienia – podsumował.

Modlitwa w 98. rocznicę Odzyskania Niepodległości odbywała się w dniu imienin św. Marcina – współpatrona katedry i patrona Bydgoszczy. W świątyni zebrali się kapłani, przedstawiciele władz różnych szczebli oraz wierni.

print