142 tysiące 493 złote 21 groszy oraz 20 euro – to wynik tegorocznej zbiórki przeprowadzonej na terenie diecezji bydgoskiej w ramach akcji „Dokończenie budowy szkoły w Czadzie”. W każdej parafii zbierano fundusze na dokończenie placówki oświatowej w Doumougou, w misji ks. Jakuba Szałka. Misjonarz naszej diecezji podziękował za wsparcie wiernym, księżom oraz biskupowi ordynariuszowi Janowi Tyrawie.

Podobna, wcześniejsza zbiórka, została przeprowadzona w czasie Wielkiego Postu w 2017 roku. Wówczas hasło akcji brzmiało „Budujemy szkołę w Czadzie”. Udało się wtedy zebrać ponad 170 tys., dzięki czemu w misji wybudowano dwa budynki. Aby jednak potrzeby edukacyjne tamtej społeczności zostały w pełni zaspokojone, trzeba było wybudować jeszcze ostatnią część tego kompleksu i go wyposażyć.

Ksiądz Jakub Szałek pracuje w samym sercu Afryki. Od września 2015 roku misją kapłana jest właśnie Doumougou w Czadzie. To teren odcięty od świata. Od centrum diecezji Lai misjonarza dzieli około 70 km. Codziennością jest ciężka praca w polu – najczęściej przy uprawie ryżu i sorgo. Ze względu na to, że każda para rąk jest na wagę złota, wielu rodziców nie posyła swoich dzieci do szkoły. Kapłan od samego początku nie mógł się z tym pogodzić. Decyzja była natychmiastowa – razem z rodzicami, którzy chcieli posyłać swoje dzieci na naukę, stworzył szkołę wspólnotową przy misji.

Budowę Szkoły im. św. Siostry Faustyny w Doumougou (funkcjonującej w nowych pomieszczeniach od 28 kwietnia 2018 roku) rozpoczęto 8 grudnia 2017 roku. Z zebranych środków postawiono dwa budynki – pierwszy z trzema salami lekcyjnymi oraz drugi z jedną salą lekcyjną, gabinetem dyrektora i biblioteką. Około 18 tysięcy cegieł na budowę zorganizowali sami rodzice, częściowo samodzielnie je wyrabiając i wypalając, a częściowo skupując od ludzi z okolicznych wiosek. By cały projekt został zakończony, potrzebny był jeszcze jeden budynek z trzema salami lekcyjnymi – dla klas czwartych, piątych i szóstych.

Marzeniem misjonarza diecezji bydgoskiej jest również to, by w przyszłości powstało gimnazjum.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

SZKOŁA W DALEKIM CZADZIE

print