„Projekt Kostka jest jednym z najlepszych – jeśli nie najlepszym festiwalem chrześcijańskim w Polsce” – powiedział Rosa z zespołu Muode Koty. Koncerty i warsztaty, zabawa i dobre wartości, przyciągają do Złotowa z roku na rok coraz więcej młodzieży z całego kraju.

Mowa o trzydniowym święcie pod nazwą Projekt Kostka, którego organizatorem są Misjonarze Świętej Rodziny. Wyjątkowego charakteru dodaje mu dominujący gatunek muzyczny: hip-hop.

Tegoroczna edycja festiwalu związana była ze słowem „sukces”. Zaproszeni goście (m.in. Luxtorpeda, Exodus 15, Anatom, Muode Koty) dzielili się z innymi swoim doświadczeniem – czym jest dla nich sukces i jak można go osiągnąć. – Artyści – bywalcy scen mają za sobą nierzadko wiele przejść i dobrze wiedzą, że chodzi nie tylko o rozgłos czy pieniądze, nie tylko o ciężką pracę i spełnianie marzeń. Aby naprawdę wzrastać i dojść do szczęścia, potrzeba czegoś więcej – powiedział ks. Adam Gaca MSF.

W całym tym wydarzeniu nikt nie ukrywa, że chodzi o wartości chrześcijańskie, o Pana Boga. – Jest profesjonalnie i tak ma być. Musimy pokazywać i robić najwyższy poziom dla Boga – wyjaśnia Krzysztof Sowiński, który wraz z raperem Anatomem współprowadził spotkania profilaktyczne dla młodzieży.

Organizatorzy, korzystając z kilkuletniego doświadczenia, starają się rozwijać to, co sprawdziło się do tej pory. Warsztaty (tym razem taneczne), „Raban na mieście”, czyli radosny przemarsz ulicami Złotowa, Strefa Modlitwy z możliwością adoracji i spowiedzi podczas koncertów – to tylko niektóre sposoby przyciągające coraz więcej osób. Nieodłącznym elementem Projektu Kostka stał się też Ogólnopolski „PK Hip-Hop Festiwal”. W tym roku aż 14 zakwalifikowanych uczestników pokazało się na scenie przed jury. Wyłoniono najlepszych, w tym laureata – Wojtka Błęckiego (pseudonim „Dziwak”). Oprócz nagród pieniężnych został nominowany do koncertu debiutów fundacji Chrześcijańskie Granie w Warszawie.

Świeżość Projektu Kostka wynika z faktu, że tworzą go młodzi – to ich pomysły i realizacja. W tym roku z dumą zaprezentowali oni aplikację mobilną „Projekt Kostka” zawierającą terminarz, opisy gwiazd i mapę. Po raz pierwszy również funkcjonowała Strefa Dziecka, w której rodzice mogli liczyć na opiekę nad swoimi dziećmi w czasie trwania koncertów. Projekt, któremu patronuje św. Stanisław Kostka, nie jest jednak tylko typowym wydarzeniem festiwalowym, ponieważ posiada również głęboki walor duchowy. Nieoceniony jest tu pozytywny przekaz w muzyce. – Wszystko to ma jednak zawsze prowadzić do źródła prawdziwego sukcesu. Projekt Kostka podpowiada, że jest nim Chrystus – podsumowała Wiktoria Brzezińska.

Szersza relacja w najnowszym numerze Przewodnika Katolickiego.

Oprac. MJ/KAI
Zdjęcia: Kuba Grabiński, Natalia Żak, Sebastian Gąsiewicz, Halszka Cygan, ks. Rafał Ochojski MSF

 
print