„Mamy treść, ale często brakuje umiejętności do jej właściwego przekazania” – uważa diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski. Pod nazwą „Papa extra” w Bydgoszczy 11 marca zorganizowane zostały warsztaty z dynamiki grupy dla liderów i animatorów parafialnych grup młodzieżowych.

Celem przedsięwzięcia, które odbywało się w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II, było pogłębienie wiedzy i umiejętności z zakresu animacji zajęć i spotkań z udziałem młodzieży. Sama nazwa „Papa extra”, jak podkreślili pomysłodawcy – Duszpasterstwo Młodzieży „4don4LORD” („Fordon dla Pana”) i Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”, była odwołaniem się do „bólu, który u Ojca Świętego Franciszka wywołuje młodzież zmęczona życiem i znudzona koniecznością głoszenia wiary”, na co sam żalił się podczas Światowych Dni Młodzieży. Pomysł na spotkanie zrodził się po zaproponowaniu diecezji programu duszpasterskiego dla młodzieży „Zostawić ślad”, który jest owocem pracy wielu osób po wydarzeniach w Krakowie. – Mamy treść, ale często brakuje umiejętności do jej właściwego przekazania. Nie mogąc pozwolić sobie na systematyczne studia z zakresu pedagogiki czy dynamiki grupy, spotkaliśmy się w gronie kilkudziesięciu zainteresowanych tym osób, które na co dzień wraz z kapłanami prowadzą grupy młodzieżowe przy naszych parafiach – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

Dzięki wiedzy i doświadczeniu dr Elżbiety Okońskiej, pracownika naukowego Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, uczestnicy doskonalili umiejętności bycia dobrym animatorem, czyli skutecznym przekazicielem ważnej informacji. – Wspomniany program jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka, by młodzi „odważnie  schodzili z kanapy i wkładali wyczynowe buty”. By jednak móc skutecznie i efektywnie prowadzić grupę, bo w funkcjonowaniu wszystkich zespołów można wyróżnić pewne wspólne elementy i uniwersalne prawidłowości, które składają się na dynamikę grupową, potrzebny jest dobrze i wszechstronnie  przygotowany lider, animator. Uczestnicy warsztatów poznali m.in. etapy rozwoju zespołu i działania lidera na każdym z nich, sposoby rozwiązywania konfliktów w grupie oraz zachowania się w sytuacjach, gdy ktoś w grupie zachowuje się niewłaściwie – podkreśliła dr Elżbieta Okońska.

Całość dopełnił repertuar metod pracy z grupą wraz z materiałami pomocniczymi dla liderów, metod aktywizujących. – Jako animator oazowy w Złotowie chciałem się dowiedzieć praktycznych rzeczy, które pomogą mi jeszcze lepiej prowadzić spotkania dla młodzieży – zakończył Jan Nowaczewski.

 
print