Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – w ramach obchodów 60-lecia istnienia bydgoskiego oddziału TP KUL oraz zbliżającego się 100-lecia istnienia KUL – zaprasza na wykład ks. prof. dr. hab. Zygmunta Zielińskiego zatytułowany „Katolicyzm polski w zmieniających się warunkach historycznych – rozbiory – komunizm – niepodległość„.

Wykład odbędzie się 15 maja (poniedziałek) o godz. 19 w auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej przy ulicy Grodzkiej 18.

Ksiądz profesor jest pochodzącym z Nakła długoletnim, obecnie już emerytowanym, profesorem zwyczajnym  KUL. Był członkiem Komisji Historii Najnowszej i Komisji Badań nad Polonią PAN, Komitetu Nauk Historycznych PAN okresowo w jego prezydium. Wypromował 46 doktorów. Jest autorem ok. 850 publikacji, w tym 49 książek. Jego zainteresowania naukowe obejmują: dzieje papiestwa, historię Kościoła w XIX i XX w., kulturę i historię Niemiec, stosunki polsko-niemieckie, stosunki polsko-żydowskie w czasie II wojny światowej, sytuację Kościoła w zaborze pruskim w XIX w., dzieje mniejszości niemieckiej w Polsce, dzieje prasy katolickiej i historię Kościoła w Polsce po 1944 r.