Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy stał się wyjątkowym przystankiem na trasie trwającej od września w diecezji bydgoskiej peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Nawiedzenie obrazu, które trwało aż dwie doby, było poprzedzone rekolekcjami. Przed wizerunkiem Maryi modlili się wychowawcy, uczniowie oraz rodzice.  – Na pewno to przeżycie, które pozostawia w nas wyraźny ślad. Pozwala na wyjątkową relację, która buduje więź, daje wsparcie. Jestem przekonana, że możemy zaufać Maryi, oddać Jej nasze problemy, codzienność – powiedziała uczennica ósmej klasy Amelia Rudnicka.

Nawiedzeniu w całej diecezji bydgoskiej towarzyszy hasło „Matka Kościoła”. Jest ono związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji oraz ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Nawiedzenie odbywa się przede wszystkim w parafiach, ale i w zakonach, szpitalach oraz w szkole.  – To, co było wzruszające, co mogłem zaobserwować, kiedy każda klasa mogła trwać na modlitwie przed obrazem, to osobiste zaangażowanie się w peregrynację, wzrok niejednego ucznia zatopiony w Matce Bożej – powiedział dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy ks. dr Waldemar Różycki.

Spotkanie zakończyło nabożeństwo pożegnania, któremu przewodniczył bp Jan Tyrawa. Na początku jego trwania uczniowie przeszli przez całą szkołę z mniejszym obrazem, który dotknął peregrynującej kopii. – O ile ta pierwsza peregrynacja, która miała miejsce na tych terenach czterdzieści lat temu, była pewnym protestem przeciwko panującemu systemowi, tak obecna ma zupełnie inny wymiar. Dzisiaj ludzie nie protestują, ale przychodzą z potrzeby serca, wewnętrznych przeżyć – powiedział bp Jan Tyrawa.

Ordynariusz zauważył, że szpitale, zakony, a także szkoła, które znalazły się na trasie peregrynacji, są szczególnymi miejscami życia publicznego, w których niejednokrotnie rodzą się egzystencjalne pytania o sens i cel ludzkiego życia.

Pierwszy raz w historii placówki kaplicę wypełniło ponad sześciuset uczniów wraz z nauczycielami i pracownikami.

Peregrynacja w diecezji bydgoskiej zakończy się 7 kwietnia. Informacje nt. planu oraz relacje zdjęciowe TUTAJ.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print