Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych organizuje wykład Wiesława Trzeciakowskiego pt. „Polityka III Rzeszy wobec katolickiego duchowieństwa polskiego na przykładzie Bydgoszczy w latach 1939-1945”.

Spotkanie odbędzie się 19 października o godz. 17, przy ul. Mennica 2, w ramach wystawy „Wolność jest w nas. kościół katolicki w PRL”, na Wyspie Młyńskiej.

Podczas wykładu zostanie omówiona sytuacja Kościoła katolickiego i duchowieństwa w Bydgoszczy, jesienią 1939 roku na podstawie dokumentacji polskiej i niemieckiej. Ponadto zostaną przedstawione dramatyczne losy polskich księży w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau. Punktem wyjścia dla prezentacji będą: fotografie (m.in. zdjęcie polskich zakładników – sześciu księży, ze Starego Rynku z 9 września 1939 roku) oraz relacje świadków.

Udział w wykładzie jest płatny: bilet normalny kosztuje 5 złotych, ulgowy 3 złote.